URLتوسعه پچ پوستی نوین برای نظارت بر سلامتی

توسعه پچ پوستی نوین برای نظارت بر سلامتی

به گزارش كوتاه كننده لینك دانشمندان اخیراً فناوری های بسیاری مبتنی بر گرافین توسعه داده اند و هدف این فناوری ها، تبدیل تلفن های همراه به دستگاه های ارتقا دهنده كیفیت زندگی افراد است.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا وبه نقل از ساینس دیلی، اخیراً پژوهشگران یك پچ پوستی نظارت بر سلامتی توسعه داده اند كه قادر به اندازه گیری ضربان قلب، هیدراتاسیون، اشباع اكسیژن، میزان تنفس و درجه حرارت است.
پچ پوستی یاد شده توسط مركز تحقیقات "ICFO" توسعه داده شده است و این دستگاه ها كاربران را قادر می سازد تا از راه یك سنسور فرابنفش دریابند كه چه میزان در معرض نور آفتاب قرار داشته اند.
این پچ انعطاف پذیر، شفاف و یك مرتبه مصرف و قابل اتصال به تلفن همراه می باشد و زمانی كه كاربر بیش از حد در معرض نور خورشید قرار می گیرد، این پچ به كاربر اخطار می دهد.
با استفاده از فناوری هسته ای همانند پچ فرابنفش، پچ پوستی ICFO مبتنی بر گرافین، برای اندازه گیری ضربان قلب، هیدراتاسیون، اشباع اكسیژن، میزان تنفس و درجه حرارت بدن كاربر در حین فعالیت مانند ورزش كردن توسعه داده شده است. با این وجود این پچ قابلیت هایی فراتر از اندازه گیری فعالیت بدنی هم دارد.
این پچ بسیار مفید می باشد. برای مثال در نظر بگیرید شخصی در حال سفر به جنگل آمازون است و این درحالی است كه دسترسی به آب در آنجا محدود است ازاین رو فرد با اندازه گیری میزان هیدراتاسیون بدن خود توسط این پچ می تواند مصرف آب مورد نیاز خویش را بهینه سازی كند و از دهیدراسیون جلوگیری كند. دهیدراسیون یا كم آبی بدن نوعی بیماری است كه در فیزیولوژی و پزشكی بعنوان از دست دادن بیش از اندازه مایعات بدن تعریف شده است.
یا برای مثال فردی كه قصد رفتن به كوه اورست را دارد، توسط این پچ می تواند به صورت دقیق نسبت به میزان اشباع اكسیژن موجود در رگ هایش آگاه شود چونكه ارتفاع بالا می تواند به شدت بر اشباع اكسیژن در بدن تأثیر بگذارد.
علاوه بر این، مؤسسه تحقیقاتی"ICFO" می خواهد در "نمایشگاه MWC 2019" كه از ۲۵ فوریه آغاز می شود، از دو فناوری دیگر مبتنی بر نور گرافین هم رونمایی كند.
یكی از این فناوری ها، شامل كوچك ترین طیف سنج پیكسلی در جهان و دیگری یك سنسور تصویربرداری فراطیفی مبتنی بر گرافین است.1397/11/28
16:02:02
5.0 / 5
1570
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک