URLچراغ سبز ناسا برای ساخت دریم چیسر

چراغ سبز ناسا برای ساخت دریم چیسر

به گزارش كوتاه كننده لینك شركت ˮسیرا نواداˮ گزارش داد كه سازمان فضایی آمریكا(ناسا) طرح نهایی فضاپیمای قابل استفاده مجدد ˮدریم چیسرˮ را تصویب كرد. این بدان مفهوم است كه سیرا نوادا می تواند یك نمونه كامل این فضاپیما را جهت استفاده در مأموریت های ایستگاه فضایی بین المللی تولید نماید.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا؛ فضاپیمای مداری باربری و سرنشین دار "دریم چیسر" توسط شركت سیرا نوادا تولید شده است كه به شكل عمودی پرتاب می گردد و می تواند به شكل افقی فرود آید. "دریم چیسر" ۹ متر طول ۷ متر عرض(فاصله بین دو بال) و حدود ۱۱ تن وزن دارد و برای حمل ۷ سرنشین به مدارهای نزدیك زمین طراحی شده است.
این فضاپیما به صورت عمودی با موشك اتلس ۵ پرتاب شده و به صورت افقی توانایی فرود بروی باندهای معمولی را دارد.
نكته جالب توجه آنكه "دریم چیسر" توانایی ۲۱۰ روز ماندگاری در مدار(در زمان اتصال به ایستگاه فضایی بین المللی) را دارد و سرنشینان آن در زمان بازگشت، فشاری كمتر از ۱.۵ نیروی جی را تحمل خواهند كرد.
این فضاپیما در صورتیكه بعنوان ناو باربری بدون سرنشین بكار گرفته شود، قابلیت حمل ۵۵۰۰ كیلوگرم بار به مدار و بازگرداندن ۲ تن بار از فضا به زمین را دارد كه امتیاز بزرگی به حساب می آید و می تواند نتایج آزمایش های انجام شده در ایستگاه فضایی بین المللی را با خود به زمین بیاورد.
این فضاپیما با عنایت به امكانات خود، امكان دارد بعنوان یك آزمایشگاه مداری خودكار با توانایی هدایت از طریق دور هم عمل كند.
سیرا نوادا برای فرود موفقیت آمیز دریم چیسر در سال ۲۰۱۳ با شكست مواجه شده بود. اما بعد از بازطراحی و انجام بررسی های زمینی، در پرواز دوم كه سال قبل انجام داد توانست مدل آزمایشی را كه از یك بالگرد رها شده بود با موفقیت در بیابان موهاوی فرود بیاورد.
در این آزمایش فضاپیما با یك كابل ۶۰ متری به بالگرد متصل شده بود كه پس از رسیدن به ارتفاع حدودا سه كیلومتری از آن جدا شد و با استفاده از یك سامانه خودكار هدایت پرواز به آرامی فرود آمد. این آزمایش در پایگاه فضایی تحقیقاتی آرمسترانگ متعلق به سازمان فضایی آمریكا در كالیفرنیا انجام شد.
دریم چیسر بعنوان وسیله ای برای حمل فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی به ناسا عرضه شد اما پیشنهاد شركت سیرا نوادا به رقابت نهایی نرسید. اما اینك باقبول طرح نهایی توسط سازمان فضایی آمریكا، این شركت می تواند در ردیف شركت های دیگر قرار گیرد و ساخته خویش را به ناسا اجاره دهد.1397/10/06
14:01:46
5.0 / 5
1370
تگهای خبر: آزمایش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک