URLكاوشگر ناسا از حباب خورشید خارج شد

كاوشگر ناسا از حباب خورشید خارج شد

كوتاه كننده لینك: اطلاعات جدید نشان داده است كاوشگر Voyager۲ حالا از حباب اطراف خورشید خارج شده و به سمت فضای بین ستارگان درحركت است. این دومین شی ساخته انسان است كه از خورشید دور میگردد.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از آسوشیتدپرس، كاوشگر Voyager۲ ناسا حالا دومین شی ساخت انسان است كه از خورشید فاصله می گیرد و به سمت ستارگان حركت می كند.
«اد استون» یكی از دانشمندان ناسا اعلام نمود ماه گذشته Voyager۲ از حبابی كه خورشید اطراف خود می سازد، خارج شد. این فضا پیما حالا خارج از مرز هلیوسفر(heliosphere) یعنی در حدود ۱۸میلیارد كیلومتری زمین قرار دارد.
هلیوسفر در حقیقت گستره ای شبیه حباب است كه بادهای خورشیدی را در برگرفته است. این منطقه دربرگیرنده همه منظومهٔ شمسی و میدان مغناطیسی خورشیدی است و كیلومترها دورتر از مدار پلوتو را در بر می گیرد.
این دنباله ماموریتVoyager۱ است كه در ۲۰۱۲ میلادی به فضای بین ستاره ای رسید و الان در فاصله ۲۱ میلیارد كیلومتری زمین است. فضای بین ستاره ای در حقیقت محیط خالی بین منظومه ها است.
هرچند كاوشگرهای Voyager از حباب خورشید خارج شده اند، اما در عمل همچنان در منظومه شمسی هستند. دانشمندان معتقدند منظومه شمسی تا لبه خارجی فضا به نام Oort Cloud امتداد دارد. ۳۰ هزار سال طول می كشد تا یك فضاپیما به این مرز برسد.
محققان به وسیله چهار ابزار مختلف كه ذرات خورشیدی و انواع اشعه ها را بررسی می كنند، متوجه خروج فضاپیما از محیط تحت تاثیر خورشید شده اند. در ۵ نوامبر اطلاعات این ابزارها نشان دهنده تغییراتی قابل توجه بود. همین امر نشان داده است فضاپیما حالا بین ستارگان است.
كاوشگرهای دوقلوی Voyager در سال ۱۹۷۷ میلادی به فضا پرتاب شدند.

1397/09/20
14:08:25
5.0 / 5
1307
تگهای خبر: ابزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک