URLتحقیقات آكادمی چشم پزشكان آمریكا نشان می دهد

امكان تشخیص آلزایمر با اسكن ساده چشم

امكان تشخیص آلزایمر با اسكن ساده چشم

كوتاه كننده لینك: شواهد روز افزون نشان از ارتباط قوی بین بیماری آلزایمر و نازك شدن شبكیه چشم دارد كه بدین وسیله احیانا می توان با یك اسكن ساده چشم، بیماری آلزایمر را در مراحل اولیه تشخیص داد.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، در طول چند سال گذشته، خیلی از محققان به دنبال یافتن راه های شناسایی بیماری آلزایمر در مراحل اولیه و پیش از شروع علائم عمده آن بوده اند.

تحقیقات نشان داده است كه علائم مشخصی از زوال در شبكیه چشم می تواند نشانگر زوال سیستم عصبی باشد.

تحقیقات جدیدی كه در نشست سالیانه آكادمی چشم پزشكان آمریكا عرضه شده است، نشان داده است كه بیماری آلزایمر در عرض چند ثانیه با استفاده از اسكن غیرتهاجمی چشم قابل تشخیص می باشد.

این زمینه تحقیق به واسطه یك نوع جدید از تكنولوژی تصویربرداری غیرتهاجمی به نام آنژیوگرافی توموگرافی وابستگی نوری(OCTA) به شكل پرشتاب توسعه یافته است. این تكنولوژی جدید اجازه می دهد تا پزشكان به سرعت، تصاویر با وضوح بالا كه جریان حجمی خون داخل چشم را نشان می دهد، تولید كنند.

یك تیم از دانشگاه دوك از تكنولوژی OCTA برای بررسی تغییرات شبكیه كه با بیماری آلزایمر همراه می باشد، استفاده نمود. این تحقیق، داده های چشم را كه در افراد سالم و كسانی كه دارای اختلال شناختی خفیف بودند، مقایسه كرد.

نتایج اولیه نشان داد كه چندین نشانگر زیستی(بیوماركر) در افراد مبتلا به آلزایمر، همچون نازك شدن یك لایه شبكیه و كاهش رگ های خونی شبكیه، وجود دارد. مهم تر از همه این كه تغییرات در بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف مشاهده نشد و این نشان داده است كه بررسی چشم امكان دارد راه خوبی برای تمایز بین مراحل اولیه آلزایمر و زوال شناختی در رابطه با سن باشد.

مطالعه ای دیگر تغییرات چشم افرادی را كه سابقه خانوادگی آلزایمر داشتند، اما هنوز نشانه های این بیماری را نشان نداده بودند، بررسی كرد.

این تحقیق نشان داد كه نازكی قابل توجهی در لایه داخلی شبكیه می تواند نشان دهنده سابقه ژنتیكی آلزایمر باشد.

اسكن های مغزی نشان داد كه نازك شدن شبكیه با كاهش حجم هیپوكامپ ارتباط دارد. محققان تصور می كنند كه این نازك شدن شبكیه امكان دارد یك نشانگر موثر برای نشان دادن شروع آلزایمر، خیلی قبل تر از بروز علائم بالینی عمده باشد.

این تحقیقات جدید، مطالعات متعددی را كه نشان می داد نشانه های زوال عصبی در چشم دیده می شود، تایید می كنند.

مطالعه ای از محققان كره جنوبی در اوایل سال جاری نشان داد كه یك ارتباط احتمالی بین نازك شدن شبكیه و شروع بیماری پاركینسون وجود دارد. در حالیكه مطالعه ای جذاب از مركز پزشكی Cedars-Sinai كه در سال 2017 انجام شد، كشف كرد كه پروتئین های سمی مشابه كه مسئول رشد و پیشرفت بیماری آلزایمر شناخته می شوند را می توان در شبكیه شناسایی كرد.

در هر حال، اگر این نشانگرهای زیستی مراحل اولیه بتوانند شواهد كافی برای تشخیص زودهنگام را فراهم نمایند، ما یك ابزار پرارزش برای كمك به تشخیص و درمان انواع بیماری های مغزی خواهیم داشت.
1397/08/10
02:41:15
5.0 / 5
1378
تگهای خبر: ابزار , تكنولوژی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک