URLگزارشی از تمرین های فضانوردان در اتاقك های انزوا

هیس فضانوردان آزمایش می شوند!

هیس فضانوردان آزمایش می شوند!

كوتاه كننده لینك: یكی از دشوارترین آزمایش و تمرین های فضانوردان زندگی در اتاقك های انزوا است. در این اتاقك میزان تحمل فضانورد در شرایط سكوت و تنهایی سنجیده می گردد. با آنكه امروز فضانوردان می توانند در ایستگاه های فضایی شرایط بسیار بهتری در مقایسه با سال های نخست پروازهای سرنشین دار داشته باشند اما شاید تعجب كنید اگر بشنوید شرایط تمرین و آموزش ها در مواردی سخت تر هم شده است.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا؛ بطور مثال اتاقك های سكوت در دوران گاگارین، نسبت به اتاقكی كه امروز فضانوردان چینی در آن تمرین می كنند بزرگتر بود اما تجربه سال ها سفر به فضا ثابت كرد كه امكان دارد سفینه فضایی آنها در محل دورافتاده ای فرود آید كه شرایط جوی مناسبی نداشته باشد و فضانورد مجبور شود در همان محفظه تنگ سفینه مدتی زندگی كند بنابراین مسئولان آموزش در سازمان فضانوردی چین محفظه كوچكی را ساخته اند كه فضانوردان باید روزهایی را در آن به سر ببرند.
این اتاقك ها كه كاملا كیپ هستند و راهی به جز در اصلی به بیرون ندارند می تواند بنا به دلخواه مسئولان آموزش، شرایط سخت تری مانند تغییر درجه حرارت و تولید گرما، سرما و حتی فشار هوا را به فضانورد تحمیل كند و او باید طبق آموزش های قبلی و با حداقل امكانات موجود در اتاقك، شرایط را برای زیست خود مناسب كند.


یكی دیگر از تمرین و آزمایش ها، قرار دادن فضانورد در اتاقی است كه كاملا بی صدا است یعنی هیچ صدایی از بیرون به داخل آن راه ندارد ضمن آن كه پوشش داخل اتاق هم از هرگونه انعكاس صدا جلوگیری می كند. فضانوردان چینی پس از قرار گرفتن در این اتاق باید ساعت ها در سكوت كامل زندگی كنند و هر زمان كه آموزشگران بخواهند با استفاده از ارتباط رادیویی به سوالات آنها پاسخ دهند. بدین سان میزان توانایی فضانورد در برابر زندگی در انزوا و سكوت مورد آزمایش قرار می گیرد.
فضانوردان روس همینطور آزمایش هایی دارند اما سالیجان شریپف معتقد بود زندگی در این اتاق بهتر از آزمایش زندگی در اتاق "آلودگی صوتی" است. اتاق آلودگی صوتی به محلی گفته می گردد كه فضانوردان ساعت های متوالی باید خویش را به سر و صدای صدها دستگاه موجود در ایستگاه فضایی عادت دهند. او می گوید ویز ویز هر چند اندك دستگاه های مختلف در مجموع، شرایط سختی را بخصوص در زمان خواب فضانوردان بوجود می آورد بطوری كه برخی از آنها با گوشیهای مخصوص می خوابند تا این صدا مزاحم آسایش آنها نشود.1397/08/05
15:03:02
5.0 / 5
1241
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک