URLتولید محصولات كشاورزی با فناوری اصلاح ژن

تولید محصولات كشاورزی با فناوری اصلاح ژن

كوتاه كننده لینك: یك شركت آمریكایی موفق شده با استفاده از فناوری اصلاح ژن، یك محصول گیاهی تولید نماید.


به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، یك شركت كوچك آمریكایی، با پیشرفت غیرمنتظره ای در مهندسی ژنتیك موفق شده بر بزرگترین شركت های كشاورزی جهان غلبه كند. این شركت با DNA اصلاح شده، محصولی را تولید كرده است.
شركت "كالیكست"(Calyxt Inc) كه هشت سال پیش توسط یك استاد ژنتیك بنیانگذاری شد، برای تولید یك روغن سالم، ژن های گیاه سویا را تغییر داده است.
در بهار سال جاری، 78 كشاورز، سویا را در 17 هزار جریب زمین واقع در ایالات داكوتای جنوبی و مینه سوتای آمریكا كاشتند. انتظار می رود كه این محصول، اولین محصول اصلاح ژنتیكی باشد كه موفق می گردد به بازار فروش راه یابد.


فناوری اصلاح ژنتیكی محصول، از سال 1990 پدید آمد اما با ظهور استارتاپ های گوناگون و رقبای كوچك تر، به میدان رقابت بزرگتری وارد شد چونكه تولید محصولات اصلاح شده ژنتیكی، هزینه بسیار كمی داشت و "وزارت كشاورزی آمریكا" (USDA) تصمیم گرفت این جریان را تعدیل نكند.
"فردریكو تریپودی" (Federico Tripodi)، مدیرعامل این شركت اظهار داشت: این موفقیت، برای چنین شركت كوچكی، بسیار هیجان انگیز است. رسیدن شركت ما به این موفقیت، باعث علاقه بیشتر به صنعت خواهد شد.


فناوری اصلاح ژنتیكی، ژن های خاصی را در یك ارگانیسم هدف قرار می دهد و ژن های در رابطه با خصوصیت های خاص را مختل می كند یا آنها را برای رسیدن به یك خصوصیت مثبت، تغییر می دهد. در مقابل، اصلاح سنتی ژن، فرآیند انتقال یك ژن از نوعی ارگانیسم به یك نوع دیگر است و هنوز كاملا مورد قبول مصرف كننده نیست.
اصلاح ژن، به برداشت محصول بیشتر، رسیدن به محصولات مورد نظر و خوش طعم تر كمك می نماید. به قول تحلیلگران، این نتایج، بازار فروش دانه را در طول دهه، ارتقا خواهند داد.
"كالیكست" در نظر دارد روغن تولید شده از طریق اصلاح ژنتیكی را به شركت های صنایع غذایی بفروشد و طرح های دیگری هم درباره محصولات اصلاح شده ژنتیكی همچون گندم ها و سیب زمینی های دارای فیبر بالا دارد.


تولید و فروش محصولاتی كه اصلاح ژنتیكی آنها به شكل سنتی صورت گرفته، 150 میلیون دلار هزینه دارد و تنها بعضی از شركت های بزرگ، از عهده آن برمی آیند؛ در حالیكه در تكنولوژی جدید اصلاح ژن، هزینه تا 90 درصد كاسته می شود.
هم اكنون، "سازمان غذا و داروی آمریكا" (FDA) می خواهد فناوری اصلاح ژنتیكی را در هر دو شاخه گیاهی و حیوانی مدیریت كند.1397/05/20
18:55:43
5.0 / 5
1265
تگهای خبر: شركت , فناوری , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک