URLتوسط محققان كشور؛

سیستم كنترل كوره ذوب القایی تحت خلاء ساخته شد

سیستم كنترل كوره ذوب القایی تحت خلاء ساخته شد

كوتاه كننده لینك: محققان موفق به تولید سیستم كنترل كوره ذوب القایی تحت خلاء  شدند.به گزارش كوتاه كننده لینك به نقل از صندوق پشتیبانی از صنایع الكترونیك (صحا)، در این پروژه كوره ای با یك سیستم كنترل مناسب كه بتوان در آن مواد مختلف را در یك زمان مشخص، تحت میدان مغناطیسی در خلأ ذوب كرد، تولید شده است.
وقتی ماده ای تحت خلأ ذوب می گردد حاصل كار یك مذاب بسیار پاك و تمیز خواهد بود و این امر در مهندسی مواد و به خصوص در ساخت قطعات نظامی خاص و قالب گیری و ساخت مواد دارای حساسیت بالا در پزشكی، اهمیت ویژه ای دارد.
محسن نظری، دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود اظهار داشت: با عنایت به این كه محیط كوره وكیوم بوده، سیستم كنترلی هم برای محیط وكیوم و خلأ طراحی شده و هر دوی این موارد جزء نوآوری های پروژه است.
نظری خصوصیت مهم دیگر این محصول را انجام ریخته گیری تحت خلأ عنوان نمود و اظهار داشت: در یك حالت امكان دارد ماده ای را تحت خلأ ذوب كرده و سپس آن را درون قالب بریزیم اما حالت دیگر این است كه نه تنها ذوب تحت خلأ صورت گیرد بلكه قالب گیری و ریختن مذاب در درون قالب هم در حالت وكیوم صورت گیرد و محصول ما، مقصود دوم را هم تأمین كرده است.
وی با اشاره به امكان ذوب مواد گوناگون مانند استیل، فولاد و آلیاژهای مختلف در این كوره، اظهار داشت: این كوره برای مصارف مختلف نیاز به طراحی و تولید جداگانه دارد و اندازه كوره و توان آن متناسب با حجم موادی كه داخل بوته آن قرار می گیرد قابل تنظیم و طراحی است.
وی با بیان این كه دمای كوره تا ۱۷۰۰ و ۱۸۰۰ درجه قابل بالا رفتن است، اظهار داشت: با عنایت به بالا بودن دمای قابل حصول در این كوره امكان ذوب و ریخته گری مواد مختلف با كاربردهای گوناگون وجود دارد.
نظری با اشاره به بالا بودن كیفیت قطعات تولید شده در این دستگاه، در مورد موارد كاربرد و بازار مصرف كوره القایی تحت خلأ اظهار داشت: این كوره كاربردهای فراوانی در مهندسی مواد و پزشكی برای ساخت مواد حساس و دقیق دارد و عمده مراكز مصرف این محصول مراكز تحقیقاتی و آزمایشگاه های پژوهشی است.
این دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود اضافه كرد: در واقع محصول تولیدی شركت علم گستران صنعت آرتا یك محصول های تك بوده كه علاوه بر مصارف معمول، برای مصارف حساس هم قابل استفاده می باشد.
نظری همینطور ضمن بیان این مطلب كه این كوره با طراحی دانشگاهی و برپایه رساله های دانشجویان تحصیلات تكمیلی به صورت دقیق ساخته و تست شده است، اضافه كرد: این محصول با سیستم كنترل طراحی شده در نمایشگاه ساخت ایران سال ۹۵ و ۹۶ عرضه شده و موردتوجه خیلی از مجموعه های مربوطه قرار گرفت.
وی با اشاره به معدود بودن تعداد شركت های داخلی دارای این تكنولوژی و تأمین عمده نیاز كشور به این ابزار با استفاده از واردات، اظهار داشت: نمونه های خارجی این محصول، مانند محصول شركت ELD، قیمت بسیار بالایی داشته و نمونه تولید شده توسط شركت علم گستران صنعت آرتا، با عنایت به كیفیت مناسب و قیمتی حدود ۴۰ درصد ارزان تر از نمونه های خارجی، قابلیت رقابت با این نمونه ها را دارا است.
مدیرعامل شركت علم گستران صنعت آرتا افزود: كار ما محدود به ساخت پروتوتایپ نبوده و خوشبختانه، به كمك صحا، توانسته ایم نمونه تجاری سازی شده محصول را به فروش رسانده و دو قرارداد از دستگاه به مبلغ تقریبی ۱۷۰۰ میلیون ریال قطعی شده است.
نظری تولید این محصول را نیاز كشور و عدم تولید آن را تابحال مشكل زا توصیف كرد و اظهار داشت: نیاز به این محصول نه تنها در كشور بلكه در منطقه هم به شدت احساس می گردد و در كشورهای همسایه شركتی كه بتواند این محصول را تولید نماید وجود ندارد.
وی اظهار داشت: تلاش ما این است كه علاوه بر تولید محصول فعلی و بازاریابی برای آن، و در صورت كمك صحا، این دستگاه را ماژولار نماییم تا بتوانیم به شكل بهتری در عرصه صادرات هم وارد شویم.
نظری با اشاره به بالا بودن قیمت دانش فنی تولید این محصول به واسطه بالا بودن سطح تكنولوژی آن اظهار داشت: قیمت تمام شده یك محصول معمولا شامل هزینه های مواد اولیه و پروسه تولید، هزینه پرسنل و هزینه دانش فنی است و با عنایت به این كه قیمت دانش فنی آن بالا است سرمایه گذاری در این زمینه می تواند سود خوبی را به همراه داشته باشد.
این دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود دانشگاهی بودن این پروژه را بسیار حائز اهمیت خواند و اظهار داشت: با عنایت به دور بودن صنعت از دانشگاه در كشور ما و این كه اعضای هیئت علمی معمولا محصول محور فعالیت نمی كنند، ساخت كوره القایی ذوب تحت خلأ توسط اعضای هیئت علمی یك گام پرارزش در تحقق سیاست های كلان علمی و تكنولوژیك كشور به حساب می آید و شركت علم گستران صنعت آرتا می كوشد كه در این زمینه پیشرو باشد.

1397/05/19
23:59:31
5.0 / 5
1379
تگهای خبر: تكنولوژی , سیستم , شركت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک