URLدهقانی عنوان كرد؛

حمایت معاونت علمی از مراکز نوآوری درون سازمانی و ایده های نوآوران

حمایت معاونت علمی از مراکز نوآوری درون سازمانی و ایده های نوآوران

به گزارش کوتاه کننده لینک، معاون علمی رئیس جمهور ضمن اشاره به پشتیبانی از نوآوری های شرکتی در چارچوب مراکز نوآوری درون سازمانی اظهار داشت: هسته ها و ایده های نوآورانه در دل شرکت ها در چارچوب برنامه نوآفرین معاونت علمی حمایت می شوند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، روح الله دهقانی، معاون علمی رئیس جمهور بامداد امروز در آیین رونمایی از پودر مکمل دامی سین بیوتیک شرکت دانش بنیان تک ژن، عنوان کرد: مجموعه تک ژن و مجموعه شتابدهنده لاکتوویژن علاوه بر کار تولید فرآورده های پروبیوتیک در راه شتابدهی و نوآوری گام برمی دارند و این مجموعه، علاوه بر اینکه هر سال محصولات جدیدی را به بازار عرضه می کند، تیم های تحقیقاتی توانمند، پژوهشگران فعال و هسته های نوپا را به حوزه سلامت تحویل می دهد.
وی با اشاره به اینکه تک ژن زیست از زیرساخت های بسیار خوبی با ابعاد و اندازه های مورد نیاز پژوهشگران و فناوران برای رساندن ایده نوآورانه به محصول اولیه و رسیدن به بازار برخوردار است، افزود: در این راه همراهی و نزدیکی این مجموعه دانش بنیان به دانشگاه های کشور، کمک می نماید که ایده ها با رویکرد دانشی به جلو بروند و کار در این مجموعه جذاب تر باشد؛ در مرحله پایانی هم برای ایده های موفق و به نمونه اولیه رسیده، زیرساخت های تولید وجود دارد و پروسه دریافت تاییدیه ها، ورود به بازار و تجاری سازی به انجام می رسد.
دهقانی با اشاره به بازار پر ظرفیت محصولات پروبیوتیک در بازار داخلی ومنطقه عنوان کرد: خوشبختانه کارایی و اهمیت محصولات پروبیوتیک در ارتقای سلامت جامعه به خوبی شناسانده شده و مردم با بهره گیری از این محصولات، به ارزش و اهمیت این فرآورده ها پی برده اند و به آنها علاقمندی پیدا کرده اند. دامنه کاربرد این محصولات محدود به کاربردهای گوارشی نیست و این مجموعه دانش بنیان درحال توسعه کاربرد پروبیوتیک ها به سایر حوزه ها همچون درمان بیماریهای عصبی و کاهش عوارض آنها، حوزه های ترمیمی، آرایشی و بهداشتی است و این امر یک کار نوآورانه در سطح جهانی بشمار می رود.
حمایت معاونت علمی از ایده های نوآورانه در قالب «نوآفرین»
دهقانی با اشاره به حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری از ایده های نوآورانه اولیه در قالب برنامه نوآفرین عنوان کرد: در قالب این برنامه، شرکت هایی که بتوانند در درون مجموعه خودشان، موضوعات تحقیقاتی را پیش ببرند و پروژه های نوآورانه را تعریف کنند، بسته به ابعاد موضوع و اهمیت پروژه ها، مورد حمایت قرار می گیرند.
وی با اشاره به اینکه محدودیتی در پشتیبانی از ایده های نوآورانه شرکتی ذیل برنامه نوآفرین وجود ندارد، اضافه کرد: سقف پشتیبانی از ایده ها حدأکثر 10 میلیاردریال است که ایده ها متناسب با اهمیت، اولویت و دامنه کاربردشان، از این حمایت بهره مند خواهند شد.
حمایت از نوآوری شرکتها در قالب مراکز نوآوری شرکتی
دهقانی، یکی از وظایف معاونت علمی را پشتیبانی از مراکز نوآوری درون شرکتی برشمرد و اضافه کرد: هیچ مجموعه ای به اندازه خود شرکت ها، نوآوری و جنس آنرا نمی شناسند و مراکز نوآوری درون شرکتی مهم ترین نیاز صنعت است. بهترین شناخت از لازمه های بازار، اولویت های فناورانه و نوآورانه را همان شرکت است؛ چونکه مرکز نوآوری در دل همان شرکت قرار می گیرد و می تواند با رصد تمامی اتفاقات، نوآوری های لازم را توسعه داده و به محصول یا خدمت تبدیل کند. بر همین اساس، سیاست معاونت علمی در این دوره پشتیبانی از مراکز نواوری درون شرکتی یا IHIC است. در همین راستا، برخی از شرکتها در قالب توافق نامه هایی، از حمایت های معاونت علمی برای توسعه این مراکز نوآوری بهره مند شده اند.
شرکت های با ماهیت دانش بنیان
معاون علمی رئیس جمهور، شرکت تک ژن را مجموعه ای توانمند در کارهای تحقیقاتی تا تولید محصول و عرضه به بازار دانست و اظهار داشت: مجموعه های دانش بنیان فعلی کشور دو دسته هستند؛ اولین گروه شرکت های دارای عمر و سابقه فعالیت بیش تر هستند که طی سالهای اخیر با تغییر و تحولاتی به عرصه دانش بنیان وارد شدند. دسته دوم که عمدتا جوان تر هستند و کمتر از 15 سال سن دارند، شرکت هایی هستند از ابتدا با ادبیات دانش بنیان آشنا بوده اند و تار و پود این شرکتها با مفهوم دانش بنیان عجین شده است؛ مجموعه دانش بنیان تک ژن از جنس گروه دوم است، یعنی از آغاز برمبنای دانش، فناوری و کار نوآورانه پایه ریزی شده اند. طی یکی، دو دهه اخیر شرکتها و هسته های فناوری بوده اند که با داعیه کار تحقیقاتی به عرصه سلامت وارد شده اند اما در ادامه مسیر، راه کار تحقیقاتی و فناورانه را فراموش کردند، فعالیت تجاری صرف را برگزیده و از مسیر اصلی خود خارج شده اند؛ خوشبختانه مجموعه تک ژن از این آفت هم مصون مانده و این پویایی را حفظ نموده اند.
وی با اشاره به تکامل زیرساخت های زنجیره ایده تا تجاری سازی محصول در این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: مفاهیم مختلفی در زیست بوم فناوری و نوآوری شکل گرفته است که خوشبختانه تمامی این اجزای زنجیره ارزش محصولات سلامت در مجموعه تک ژن وجود دارد؛ این مجموعه علاوه بر اینکه یک شتابدهنده، یک مرکز هم آفرینی و یک مرکز نوآوری شرکتی را در دل خود دارد، توانسته زنجیره ایده تا بازار و تجاری سازی یک محصول را تکمیل کند و از این جهت، می تواند الگوی مناسبی برای دیگر فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری باشد.
دهقانی با اشاره به اهمیت تجربه نگاری شرکت های دانش بنیان توانمند و موفق عنوان کرد: مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، برنامه ای را با هدف معرفی و ترویج تجربیات شرکت های دانش بنیان توانمند و مسیری که پشت سر گذاشته اند تا به نقطه موفقیت رسیده اند، آغاز نموده و در قالب تولیدات ویدئویی مستند، معرفی و شناخت تجربه شرکتها از آغاز مسیر، عرضه خواهد شد. ترویج این تجربه های موفق می تواند امیدبخش، انگیزه دهنده و راهگشا باشد. شناخت ملموس تجربیات بوسیله این مستندها بطور قطع در ترسیم راه برای سایر فعالان این عرصه و تیم های نوپایی که بتازگی در این راه قدم می گذارند، بسیار اثرگذار و آموزنده خواهد بود.

1403/02/24
11:44:06
5.0 / 5
266
تگهای خبر: تولید , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک