URLدبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته خبر داد؛

راه اندازی 3 مرکز مشترک توسعه فناوری در عرصه مواد و ساخت پیشرفته

راه اندازی 3 مرکز مشترک توسعه فناوری در عرصه مواد و ساخت پیشرفته

به گزارش کوتاه کننده لینک، دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد ساخت پیشرفته اظهار داشت: راه اندازی 3 مرکز مشترک توسعه فناوری ساخت دقیق، توسعه فناوری لایه نازک و مرکز مشترک توسعه فناوری سرامیک های دما بالا نهایی شد.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، مصطفی میلانی به تشریح اولویت های ستاد پرداخت و اظهار داشت: در سال قبل تمرکز بر اولویت اصلی ستاد یعنی ایجاد گفتمان منتخب و اولویت های مأموریتی این نهاد از مهم ترین مباحثی بود که مورد توجه قرار گرفت. با تمرکز ۷۰ درصد انرژی، زمان و منابع در دسترس بر روی این اولویت ها، اولویت های مأموریتی ستاد شامل کاهش خام فروشی، کاهش ارزبری یا افزایش ارزآوری، استحصال و بازیافت از منابع ثانویه همچون شورابه ها، باطله ها و سرباره ها، ساخت افزایشی و ساخت دقیق تعریف شده است.
وی با اشاره به ویرایش و بروزرسانی نهایی سند ستاد توسعه مواد و ساخت پیشرفته، بیان کرد: ۱۲ جلسه میز تخصصی در شورای عالی انقلاب فرهنگی با همکاری و حضور نمایندگان ۲۰ سازمان ذی نفع برای تهیه سند توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته انجام شد که در نهایت به تهیه پیش نویس سند منجر گردید.
دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد ساخت پیشرفته به ایجاد مراکز مشترک توسعه فناوری اشاره نمود و اضافه کرد: مرکز مشترک توسعه فناوری ساخت دقیق، مرکز مشترک توسعه فناوری لایه نازک و مرکز مشترک توسعه فناوری سرامیک های دما بالا مراکزی بودند که در سال قبل نهایی سازی شدند و پیشرفت بیش از ۵۰ درصدی در ۶ مورد دیگر شامل مواد باطله معدنی، پسماند شیرین سازی آب، نسوزهای صنعتی، میکروالکترونیک، توسعه فناوری ساخت افزایشی و باطری های غیر لیتیومی پیرامون انجام برنامه های پیش ران ستاد با هم افزایی ظرفیتهای ستاد، بهره بردار، سرمایه گذار و تیم های فناور پیشرو از دیگر اقدامات سال قبل ستاد بود.
به گفته وی در موضوع رصد و آینده نگاری فناوری و در بحث آینده نگاری، بیش از ۳۰ سند بین المللی بررسی شده و فهرستی بیش از ۶۰ نفر خبره شامل افراد متخصص دانشگاهی و صنعتی در عرصه های مختلف مواد و ساخت پیشرفته، جهت بررسی خبرگانی این حوزه، تهیه شده و پروسه دعوت از نخبگان و تشکیل میزهای تخصصی ادامه دارد.
میلانی در ادامه به ارائه آمار مطابق آخرین گزارش از سامانه خدمت پرداخت و اظهار داشت: از شروع مردادماه تا انتهای اسفندماه جمعاً ۲۳۰ طرح در سامانه خدمت بارگذاری شده که این یعنی بطور متوسط ماهانه ۲۹ یا روزانه یک طرح در این سامانه قرار گرفته است.
دبیر ستاد مواد و فناوری ساخت پیشرفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد: اعتبار مورد نیاز طرح های تصویب شده در مجموع ۲۵۵ میلیاردریال و اعتبار مورد نیاز طرح های در دست بررسی بیش از چهار هزار و ۵۸۸ میلیاردریال برآورد شده است.
میلانی درباب برگزاری رویدادهای علمی مختلف در سال گذشته، اظهار داشت: برگزاری فن تز با همکاری کانون مدیریت دارایی فکری، برگزاری و پشتیبانی از مسابقات دانشجویی و رویدادهای ترویجی و پیگیری ایجاد نهادهای ترویجی تخصصی از اقدامات ستاد در سال قبل بوده است.


منبع:

1403/02/03
15:20:46
5.0 / 5
271
تگهای خبر: بازی , صنعت , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک