URLرییس صندوق نوآوری مطرح كرد؛

شرط تحقق سهم 7 درصدی اقتصاد دانش بنیان از GDP

شرط تحقق سهم 7 درصدی اقتصاد دانش بنیان از GDP

به گزارش کوتاه کننده لینک، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کشور اظهار داشت: سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کشور باید به 7 درصد برسد و این مساله نیازمند یک تامین مالی جدی است.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر محمدصادق خیاطیان در رویداد «معرفی دستاوردهای شبکه بانکی در تامین مالی شرکت های دانش بنیان» با اشاره به اینکه دانش بنیان شدن امروز یک انتخاب نیست، بلکه ضرورت است، اظهار داشت: اگر بدنبال نگه داشت نخبگان هستیم راهکار آن شرکت های دانش بنیان است و اگر بدنبال توسعه اقتصادی هستیم، همه معتقدند فناوری عامل توسعه اقتصادی می باشد.
خیاطیان با اشاره به اینکه اگر فناوری عامل اقتدار کشور است، این اقتدار بوسیله شرکت های دانش بنیان میسر می شود، اضافه کرد: در دروان کرونا دو شرکت دانش بنیان در داخل کشور دستگاه ونتیلاتور تولید می کردند و اگر تحریم هم نبودیم باز کشورهای دیگر به ما نمی دادند و امروز عدم وابستگی در عرصه ونتیلاتور به خاطر فعالیت شرکت های دانش بنیان است.
وی ضمن اشاره به این که نظام تامین مالی نوآوری، قلب تپنده اکوسیستم دانش بنیان کشور است، اظهار داشت: اگر نظام تامین مالی برای نوآوری نباشد رشد لازم محقق نمی گردد. خیلی از شرکت های دانش بنیان بتازگی وارد بازار شده اند و رشد فزاینده و مضاعفی دارند و نیازمند تامین مالی گسترده تری نسبت به بقیه شرکتها هستند. میانگین شرکت های دانش بنیان در گرفتن تسهیلات از بسیاری از حوزه ها بالاتر است یعنی پول به بخش تولید می رود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به خوش حسابی شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان که از طرف صندوق نوآوری و شکوفایی به شبکه بانکی کشور معرفی می گردند با پیامی مواجه می شوند در خصوص این که که منابع برای تسهیلات دهی به آنها وجود ندارد. این در شرایطی است که شرکت های دانش بنیان بسیار خوش حساب هستند و نرخ نکول پایینی دارند.
خیاطیان اضافه کرد: اکوسیستم دانش بنیان کشور نیاز به تنوع بخشی در تامین مالی دارد و یکی از ابزارهای تامین مالی موضوع سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) است.
وی با اشاره به اینکه بسته رشد تولید یکی از ابتکارات صندوق نوآوری و شکوفایی در امتداد تحقق شعار سال (مهار تورم، رشد تولید) بود، افزود: از طرفی همکاری صندوق با بانکها گسترده است که یکی از این همکاری ها اهرمی سازی منابع است؛ به این معنا که ریسک بانکها را پایین می آوریم.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه ما نسبت به وضع تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۲ بسیار حرف و گلایه داریم، اظهار داشت: ما در تبصره ۱۶ سال قبل و تبصره ۱۸ امسال سرمان پایین است. ۲۰ درصد عملکرد تبصره ۱۶ و ۱۰ درصد عملکرد تبصره ۱۸ بسیار تأسف آور است. گزارش وزارت کار در این حوزه می گوید در رتبه دانش بنیان، رتبه آخر هستیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش بنیان برای موضوع VC یک جریانی بوجود آورده است و در همین راستا بانکها باید در عرصه صنعت VC در صنعت دانش بنیان ورود کنند.
خیاطیان ضمن اشاره به موضوع تامین مالی جمعی تاکید کرد: تامین مالی جمعی به همت فرابورس رقم خورد. صندوق نوآوری در همین راستا مسابقه تلویزیونی «شکوفا» را طراحی و تولید کرده است و ما رکورد تامین مالی ۵۰ میلیاردریالی در ۵۰ دقیقه را در این مسابقه داریم.
وی ضمن اشاره به حوزه های اولویت دار علم و فناوری در کشور اظهار داشت: طبق فرمان رهبر معظم انقلاب، ما باید در هوش مصنوعی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا باشیم. حوزه میکروالکترونیک یکی از حوزه های پیشرو است که جزو اولویت های ماست؛ انرژی و آب نیز از دیگر حوزه های اولویت دار است که باید به آن توجه داشته باشیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در آخر ضمن اشاره به سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کشور اظهار داشت: سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کشور باید به ۷ درصد برسد و این مسئله نیازمند یک تامین مالی جدی است.
افزایش دو برابری تولید دانش بنیان ها در سال ۱۴۰۲
دکتر روح الله ذوالفقاری، معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در ادامه این رویداد اظهار داشت: با همکاری سه بانک و شورای پول و اعتبار، تسهیلاتی به شرکتها اختصاص یافت و این همکاری سبب شد تولید امسال نسبت به سال ۱۴۰۱ دو برابر شود.
ذوالفقاری با اشاره به اینکه این رویداد به معرفی دستاوردهای شبکه بانکی در پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و زیست بوم نوآوری کشور می پردازد، اضافه کرد: زیست بوم نوآوری کشور در سال ۱۳۹۲ ذیل قانون پشتیبانی از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان شکل گرفت و در آن سال، حدود ۵۵ شرکت تشکیل شد، اما امروز نزدیک به ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می نمایند.
وی اضافه کرد: از سال ۱۳۹۷ تا حالا تقریباً ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد ۲ درصد به شرکت های دانش بنیان اختصاص یافته و همین طور ۱۷ هزار میلیارد تومان بوسیله شبکه بانکی، ضمانت نامه در اختیار شرکتها قرار گرفته است.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه مساله تضمین یک مساله جدی برای شرکت های دانش بنیان است، اظهار داشت: ما در صندوق نوآوری و شکوفایی کوشیدیم چارچوب تامین را به عنوان شبکه مکمل تامین نماییم. امسال، سال رشد تولید بود. بر این اساس سه بانک تسهیلاتی را با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و شورای پول و اعتبار به شرکت های دانش بنیان اختصاص دادند و این همکاری سبب شد تولید در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل دو برابر شود.
ذوالفقاری اضافه کرد: موضوع دسترسی شرکت های دانش بنیان به بازار مالی از دیگر مسائل است و تامین این اوراق مشکلات پیچیده ای را برای شرکتها بوجود می آورد. ریسک اوراق برای شرکت های دانش بنیان را با شبکه بانکی بصورت ۵۰-۵۰ بین بانکها و صندوق نوآوری و شکوفایی تقسیم کردیم. این امر مزیت زیادی را برای شرکتها بوجود آورده است.
وی شرکت های دانش بنیان را از خوشنام ترین مشتریان شبکه بانکی توصیف کرد و خاطرنشان کرد: بدین جهت شبکه بانکی برای پشتیبانی از این شرکتها می تواند ریسک مدیریت شده ای را در نظر بگیرد.


منبع:

1402/11/09
09:26:13
5.0 / 5
306
تگهای خبر: ابزار , تولید , سیستم , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک