URLدر بازدید سفیر عربستان از خانه نوآوری تاكید شد؛

افزایش همکاریهای علمی و فناوری ایران و عربستان

افزایش همکاریهای علمی و فناوری ایران و عربستان

به گزارش کوتاه کننده لینک، سفیر عربستان در بازدید از خانه نوآوری و فناوری ایران (آی هیت) ضمن آشنایی با دستاوردهای علمی و فناوری ایران بر گسترش همکاریهای علمی دو کشور تاکید نمود.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در جریان بازدید عبدالله بن سعود العنزی، سفیر عربستان از آی هیت در نشستی مشترک با امیرحسین میرآبادی، رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری بر افزایش سطح همکاریهای دو کشور و تنوع بخشی به زمینه های همکاری خصوصاً در عرصه های علمی و فناوری تاکید ویژه ای شد.
همچنین، قرار شد تا حوزه های اولویت دار برای مشارکت دو کشور تعیین و متناسب با این اولویت ها در بخش های توسعه فناوری و پروژه های اقتصادی دانش بنیان، برنامه های مشترک تعریف شود.
از دیگر عناوینی که در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت، معرفی نهاد متناظر معاونت علمی در عربستان برای کلید زدن تعاملات بود تا اولویت ها و حوزه های علاقه مندی مشترک مشخص شده و برمبنای آن حوزه ها تعاملات صورت بگیرد. همچنین، برگزاری نشست متخصصان جوان دو کشور به این صورت که یک برنامه با حضور متخصصان جوان ایرانی -عربستانی در ایران و یک نشست هم در عربستان برای افزایش زمینه های همکاری مشترک شناسایی شود.
نکته ای طرفین در این جلسه بر آن متفق القول بودند، عدم شناخت دو کشور از توانمندی های علم و فناوری یکدیگر بود و بنا بر این بر این باور بودند تا این شناخت حاصل نشود، نمی توان پروژه مشخصی را تعریف کرد، از ین جهت، نشست متخصصان جوان را فتح بابی در این خصوص(آشنایی با دستاوردهای فناورانه طرفین) قلمداد کردند.
بحث تبادل هیات های بلند پایه در عرصه علم و تکنولوژِی، محدود نکردن روابط به تعاملات سیاسی، بسنده نکردن به تفاهمات و توافقات در پیشبرد برنامه ها و حضور در رویدادهای فناورانه دو کشور از دیگر مطالبی بود که در این جلسه مشترک مورد تاکید قرار گرفت. رییس مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری هم، برای حضور در این رویدادها اعلام آمادگی و از جانب عربستانی برای حضور در رویداد اینوتکس دعوت کرد.
گفتنی است یکی از بحث های مدنظر طرف عربستانی، سند ۲۰۳۰ توسعه عربستان بود و پیشنهاد سفیر این بود که آن سند مبنای همکاری قرار گیرد چونکه که افق های آینده عربستان در آن ذکر شده است. از ین جهت، مقرر شد، در گام بعد، گفت و گوی مجازی بین نهاد متناظر در عربستان و معاونت علمی شکل بگیرد و برنامه های بعدی تعریف شود.


منبع:

1402/11/04
13:00:18
5.0 / 5
287
تگهای خبر: فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک