URLیك مقام مسئول بنیاد علم ایران اعلام كرد؛

پژوهانه دو میلیارد تومانی برای پشتیبانی از پژوهش های عمیق دانش بنیان

پژوهانه دو میلیارد تومانی برای پشتیبانی از پژوهش های عمیق دانش بنیان

به گزارش کوتاه کننده لینک، بنیاد ملی علم ایران با اعطای پژوهانه تا سقف دو میلیارد تومان از ۲۰ پژوهش عمیق شرکتهای دانش بنیان حمایت می کند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، دکتر مصطفی امینی، مسئول تدوین و اجرای طرح پشتیبانی از پژوهش های عمیق شرکتهای دانش بنیان در نشستی خبری که در محل بنیاد ملی علم ایران برگزار شد با بیان این مطلب در تبیین لزوم پشتیبانی از پژوهش های عمیق اظهار داشت: یکی از پرسش هایی که اغلب طرح می شود، اینست که چرا برندهای داخلی در بازار داخل و خارج امکان رقابت پذیری چندانی ندارند و بیشتر این بازار را برندهای چینی و آمریکایی به خود اختصاص داده اند؟ دلیل این امر اینست که شرکتهای دانش بنیان کشورهای چینی و آمریکایی چیزی حدود ۲۰ تا ۳۰ سال قبل از عرضه محصولشان به بازار، کار پژوهش و ارتقا دانش فنی شان در مورد آن محصول خاص را کلید زده اند.
به باور او، خلاء امروز ما، توجه و تمرکز صرف شرکتهای دانش بنیان به نیاز روزهای روز و غفلت از افق و چشم انداز پنج ساله، ده ساله و بیشتر، است و اینجا است که بحث پژوهش و دانش فنی اهمیت می یابد.
امینی اعتقاد دارد که ایجاد زیرساخت ها منوط به رسیدن دانش فنی در هر حوزه دانشی است و رسیدن به این سطح از دانش فنی، مستلزم انجام پژوهش های پر ریسک است که معمولاً شرکتهای دانش بنیان به علت همین ریسک از انجام آن سر باز می زنند؛ لذا، مقرر است برای برطرف شدن خلاهای پژوهش های بنیادی، دولت در این عرصه از شرکتهای دانش بنیان حمایت کند.
مسئول تدوین و اجرای طرح پشتیبانی از پژوهش های عمیق شرکتهای دانش بنیان در ادامه در مورد نحوه اجرایی شدن این طرح اظهار داشت: مقرر است گرنت دو میلیارد تومانی برای انجام این پژوهش های عمیق تخصیص داده شود که بدین ترتیب از یک طرف چالش های شرکت دانش بنیان در کسب دانش فنی برطرف می شود و از طرفی با این تأمین مالی و راه اندازی پژوهش های عمیق عملا به نگهداشت نخبگان جامه عمل پوشانده خواهد شد.
او در ادامه در مورد نحوه تخصیص این گرنت توضیح داد: این حمایت برای نخستین بار توسط بنیاد ملی علم ایران عرضه می شود و شرط اختصاص این گرنت، نخست پر ریسک یا به عبارتی لبه دانشی بودن این پژوهش ها، دوم جدید بودن این پژوهشها و سوم پیچیدگی پژوهشی و فناوری آنها است.
وی افزود: سقف حمایت دو میلیارد تومان است و بیست درصد هزینه بر عهده شرکت دانش بنیان است. این گرنت نه به شرکت دانش بنیان که به مجری پژوهش یعنی اعضای هیات علمی اختصاص می یابد.
امینی در مورد ارزیابی این پژوهشها اضافه کرد: ارزیابی یک مرحله پیشینی دارد و همانطور که پیش تر عنوان شد باید پر رسیک، جدید و پیچیده باشد و در مرتبه بعد یک ارزیابی پسینی داریم که طی آن پژوهش در فازهای مختلف از نظر نظام مندی و انتقال پذیری ارزیابی و سنجش می شود. او در آخر اظهار داشت: نخستین فراخوان این طرح ۲۳ اردیبهشت ماه سالجاری صورت گرفت و ۵۵ طرح که بیشتر به حوزه های فنی و مهندسی اختصاص دارد، در سامانه کایپر به ثبت رسید.
مسئول تدوین و اجرای طرح پشتیبانی از پژوهش های عمیق شرکتهای دانش بنیان افزود: از این تعداد، سه پژوهش به مرحله داوری رسیده است و ظرف یک ماه آینده کار ارزیابی آنها به پایان خواهد رسید.
وی همینطور از فراخوان آینده این بنیاد در آبان ماه سالجاری اطلاع داد و اظهار داشت: حمایت سال جاری ما از پژوهش های عمیق به صورت رقابتی بوده و تنها از بیست طرح حمایت خواهیم کرد.

1402/06/28
21:36:33
5.0 / 5
483
تگهای خبر: شركت , فناوری , محصول , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک