URLدر یك شركت دانش بنیان؛

ظروف کشت بافت و سلول تولید شد

ظروف کشت بافت و سلول تولید شد

به گزارش کوتاه کننده لینک، فناوران یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید پتری دیش و فلاسک ویژه کشت سلول شدند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، محسن رشید مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان ضمن اشاره به اهمیت دستاورد محققان این شرکت اظهار داشت: ما برای نخستین بار موفق به تولید پتری دیش و فلاسک کشت سلول در ایران شده ایم. فلاسک کشت سلول در لابراتوار های درمان ناباروری، تولیدات دارویی و... به کار می آید.
وی در ادامه اضافه کرد: کشت سلول یکی از مراحل مهم تحقیقات آزمایشگاهی (in vitro) سلول ها است. به کمک روش های کشت سلول میتوان مورفولوژی سلول ها، سرعت تقسیم آنها، پاسخ آنها به تغییرات محیطی و فیزیولوژیک (دارو یا جهش ژنتیکی) را بررسی کرد. فلاسک کشت سلولی یکی از ابزارهای اصلی مورد نیاز برای کشت سلول ها است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: فلاسک کشت سلول یکی از ابزارهای لابراتوار زیست شناسی است. این ابزار از شیشه یا پلیمرهای (پلی استیرن) خنثی ایجاد می شود تا محیط مناسبی برای رشد انواع سلول های پروکاریوت و یوکاریوت ایجاد نماید.
وی ضمن اشاره به این که کشت سلولی یکی از مراحل اولیه در انجام خیلی از پروژه های تحقیقاتی بر سلول های جانوری جهت بررسی آنزیم ها، اسیدهای نوکلئوئیک، آنتی بادی ها و مسیرهای بیوشیمیایی است، اظهار داشت: بعلاوه خیلی از تست های تشخیصی در لابراتوار های میکروب شناسی بر مبنای کشت باکتری و آنالیز کلونی های تشکیل شده از یک نمونه صورت می گیرد. بنابراین انتخاب فلاسک یا پلیت کشت مناسب برای راحتی کاربر، دستیابی به تعداد مناسب سلول و پایین ترین میزان آلودگی سلول ها بسیار اهمیت دارد.
رشید با تکیه بر این مورد که هم اکنون محققان این شرکت به فناوری تولید این محصول رسیده اند، اظهار داشت: متاسفانه با وجود توانایی شرکت ما برای پوشش پنجاه درصد از بازار داخلی، ما نتواسته ایم سهم قابل توجهی در بازار داشته باشیم. علت این اتفاق واردات است. واردات علاوه بر هزینه بیشتری که دارد، محصول باکیفیتی را هم در اختیار لابراتوار ها قرار نمی دهد. ما امیدواریم تا با حمایت مسئولین، امکان فعالیت و فروش بیشتری در بازار داخلی داشته باشیم.
این شرکت دانش بنیان در سال ۱۳۹۶ با هدف توسعه و تکامل محصولات حوزه کشت سلول شوع به کار کرد. در سال ۱۳۹۹ ثبت شرکت شد و در سال ۱۴۰۱ نخستین محصول خویش را به مرحله تولید رساند. این شرکت تابحال با تلاش و دانش پژوهشگران ایرانی موفق به تولید پتری دیش کشت باکتری، پتری دیش کشت سلول / IVF و فلاسک کشت سلول و بافت شده است.

1402/05/23
11:14:44
5.0 / 5
283
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک