URLسنجش فشار پا در لحظه با کفی های هوشمند چاپ 3 بعدی شده

سنجش فشار پا در لحظه با کفی های هوشمند چاپ 3 بعدی شده

کوتاه کننده لینک: کفی های هوشمند جدیدی طراحی شده اند که با پروسه ارزان و سریع تولید چاپ سه بعدی به آسانی قابل ساخت هستند و برای نقشه برداری فشار پا درحال حرکت و کمک به رفع خستگی کاربر طراحی شده اند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، چه ورزشکار باشید و چه کسی که درد پا را تجربه می کند، مهمست که قسمت های پرفشار در کف کفش خودرا حذف کنید. حالا یک کفی آزمایشی می تواند با نشان دادن محل قرارگیری چنین مناطقی در طول فعالیتهای مختلف به شما کمک نماید.

در حال حاضر برای تهیه یک «نقشه فشار» از کف پای افراد، یک متخصص از او می خواهد با پای برهنه روی یک تشک حساس به فشار در کلینیک پا راه برود. سپس کفی های سفارشی برای بیمار ساخته می شوند و بگونه ای شکل می گیرند که فشار را در آن نواحی پا که بیشتر فشار وارد می شود، کم کند.

در حالی که این سیستم به خوبی کار می کند، اما راه رفتن آهسته روی یک تشک کوتاه لزوماً منعکس کننده شرایط واقعی نیست که فرد در طول یک روز معمولی با پاهای خود تجربه می دهد. همین طور برای ورزشکاران بطور قطع تصویر کاملی از فشار پایی که هنگام دویدن و پریدن تجربه می کنند، ارائه نمی کند.

بنابراین دانشمندان مؤسسه های تحقیقاتی ETH زوریخ، Empa و EPFL در سوئیس در جستجوی یک جایگزین بهتر، کفی های هوشمند جدیدی را توسعه داده اند که قابل تعبیه در کفش ها و کتانی های موجود است.

این کفی ها حاوی چندین سنسور پیزوالکتریک هستند که در مناطقی قرار دارند که به طور معمول فشار پا بر آنها وارد می شود.

اگرچه نمونه های اولیه فعلی به یک کامپیوتر و منبع برق متصل هستند، اما ایده این است که نسخه نهایی بی سیم باشد و بتواند چندین روز استفاده گردد و نقاط فشار را ثبت و نقشه برداری کند. سپس می توان از این داده ها برای تولید مجموعه ای از کفی های دائمی سفارشی با فناوری چاپ سه بعدی بهره برد.

این کفی های حس کننده فشار بصورت سه بُعدی چاپ می شوند. ابتدا یک لایه پایه انعطاف پذیر از سیلیکون و نانوذرات سلولز گذاشته می شود. سپس از جوهر نقره رسانا برای چاپ رساناها روی آن پایه استفاده می شود. سپس از جوهر کربن سیاه برای چاپ حسگرها روی رساناها استفاده می شود. در نهایت نیز یک لایه سیلیکونی دیگر برای صیانت از وسایل الکترونیکی اعمال می شود.

این پروسه تولید نسبتاً ساده و ارزان، یکی از نکات اصلی پشتیبان فروش این فناوری است، برای اینکه به کفی ها اجازه می دهد با قیمت بسیار پایین تری نسبت به محصولات موجود فروخته شوند. ضمن این که آنها در آزمایش های انجام شده تا حالا بسیار عالی عمل کرده اند.

گیلبرتو سیکوئیرا، سرپرست این گروه پژوهشی می گوید: می توانید از الگوهای فشاری که تشخیص داده شده است متوجه شوید که کسی درحال راه رفتن، دویدن، بالا رفتن از پله ها یا حتی حمل بار سنگین، در چه حالتی فشار بیشتر به پاشنه پا منتقل می شود.

این پژوهش بتازگی در مجله Scientific Reports انتشار یافته است.
1401/12/26
23:59:40
5.0 / 5
150
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک