URLتوسعه پوست الکترونیکی برای ربات های نرم

توسعه پوست الکترونیکی برای ربات های نرم

به گزارش کوتاه کننده لینک، محققان دانشگاه ادینبرو اسکاتلند در مطالعه اخیرشان اعلام کردند پوست الکترونیکی را برای ربات های نرم توسعه دادند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دنیوز، آیا شانس بیشتری برای دادن حس لامسه واقعی به ربات ها داریم؟ پاسخ این سوال احیانا مثبت است چون که محققان اخیرا اعلام کردند پوست الکترونیکی را برای ربات های نرم توسعه دادند.
پوست الکترونیکی به این امید که امکان دارد به روش های جراحی کمک نماید و شاید برای کسانی که مشکلات حرکتی دارند مفید باشد، توسط دانشمندان ساخته شده است. برای نخستین بار، ربات های نرم حالا سطحی از خودآگاهی فیزیکی قابل مقایسه با انسان و سایر حیوانات دارند. به قول محققان دانشگاه «ادینبرو»، این روش می تواند به پیشرفت های بیشتری در رباتیک نرم منجر شود و به اجسام اجازه دهد تا حرکات خویش را در حساس ترین محیط ها به صورت دقیق تشخیص دهند.
ربات های نرم با پوست الکترونیکی که دانشمندان با استفاده از مواد انعطاف پذیر به جای فلز یا پلاستیک سخت ایجاد می کنند، می توانند برای کارهای مختلفی همچون اندام مصنوعی، تجهیزات جراحی و ابزارهایی که مکانهای خطرناک را بررسی می کنند و در عین حال انعطاف پذیری بالایی دارند، استفاده شوند.
این تیم تحقیقاتی از نخستین کسانی هستند که چاره ای بوجود آورده که به ربات های نرم قابلیت های سنجش بسیار دقیق و در زمان واقعی می دهد. یک پوسته الکترونیکی انعطاف پذیر که تنها یک میلی متر ضخامت دارد و از لایه نازکی از سیلیکون ساخته شده است که با سیم ها و آشکارسازهای حساس تعبیه شده است.
دانشمندان توانستند با استفاده از پوست الکترونیکی و همینطور هوش مصنوعی، ربات های نرمی را با قابلیت احساس سریع حرکات و تغییر شکل های خود با دقت میلی متری در سه بعدی، در زمان واقعی ارائه نمایند. دانشمندان این پوسته الکترونیکی را با اتصال آن به یک بازوی ربات انعطاف پذیر مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که این فناوری قادر به تشخیص انواع حرکات پیچیده، خم شدن و کشش و پیچش در کل دستگاه است.
یافته های این مطالعه در مجله «Nature Machine Intelligence» منتشر گردید.
منبع:

1401/12/09
12:01:20
5.0 / 5
331
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک