URLمحققان دانشگاه كالیفرنیا:

استرس مکرر سبب پیر چشمی می شود

استرس مکرر سبب پیر چشمی می شود

به گزارش کوتاه کننده لینک، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در ارواین در مطالعه اخیرشان اعلام کردند استرس مکرر، فرآیند پیری چشم را تسریع می کند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، تحقیقات جدید در دانشگاه کالیفرنیا در ارواین نشان داده است که پیری جزء مهمی از مرگ سلول های گانگلیونی شبکیه در گلوکوم است و با در نظر گرفتن این مورد میتوان مسیرهای جدیدی را برای طراحی درمان های جدید برای بیماران مبتلا به گلوکوم مورد هدف قرار داد.
این مطالعه با عنوان "پیری ناشی از استرس در چشم موش" در مجله "Aging Cell" منتشر گردید. در این مطالعه دکتر"دوروتا سورونسکا کرازیک"(Dorota Skowronska-Krawczyk) استادیار گروه فیزیولوژی و بیوفیزیک و چشم پزشکی و هیئت علمی مرکز تحقیقات بینایی در دانشکده پزشکی دانشگاه کالیفرنیا در ارواین، تغییرات رونویسی و اپی ژنتیکی را که در پیری شبکیه رخ می دهد، را به همراه همکارانش توضیح دادند.
محققان این مطالعه نشان دادند که چگونه استرس، مانند افزایش فشار داخل چشم(IOP) در چشم، سبب می شود بافت شبکیه تحت تغییرات اپی ژنتیکی و رونویسی مشابه پیری طبیعی قرار گیرد. محققان در این مطالعه این که چگونه در بافت جوان شبکیه، استرس مکرر خصوصیت های پیری تسریع شده همچون سن اپی ژنتیکی تسریع شده القا می کند را بررسی کردند.
پیری یک فرایند جهانی است که بر تمام سلول های موجود در بدن تاثیر می گذارد. در چشم، یک عامل خطر اصلی برای گروهی از نوروپاتی ها، گلوکوم است. به علت افزایش جمعیت سالخورده در سرتاسر جهان، برآوردهای فعلی نشان داده است که تعداد افراد مبتلا به گلوکوم(سنین ۴۰ تا ۸۰ سال) در سال ۲۰۴۰ به بیشتر از ۱۱۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.
دکتر"دوروتا سورونسکا کرازیک" اظهار داشت: مطالعه ما بر اهمیت تشخیص زودهنگام و پیشگیری و همینطور مدیریت خاص سنی بیماری های در رابطه با سن، همچون گلوکوم تاکید می کند. تغییرات اپی ژنتیکی که مشاهده کردیم نشان داده است که تغییرات در سطح کروماتین به صورت تجمعی و به دنبال چندین نمونه از استرس به دست می آید. این فرصتی را برای ما فراهم می آورد تا در صورت تشخیص زودهنگام بیماری، از کاهش بینایی پیشگیری نماییم.
در انسان، افزایش فشار داخل چشم دارای ساعت زیستی است. در افراد سالم، معمولا در محدوده ۱۲ تا ۲۱ میلی متر جیوه نوسان می کند و در طول دوره شب تقریبا در دو سوم افراد بیشترین نوسان را دارد. به علت نوسانات افزایش فشار داخل چشم، یک اندازه گیری افزایش فشار داخل چشم اغلب برای مشخص کردن صدمه شناسی واقعی و خطر پیشرفت بیماری در بیماران مبتلا به گلوکوم کافی نیست. گزارش شده است که نوسان طولانی مدت افزایش فشار داخل چشم یک پیشبینی کننده قوی برای پیشرفت گلوکوم است. این مطالعه جدید نشان داده است که تاثیر تجمعی نوسانات افزایش فشار داخل چشم مستقیماً مسئول پیری بافت است.
دکتر "دوروتا سورونسکا کرازیک" اظهار داشت: نتایج تحقیق ما نشان داده است که حتی افزایش متوسط ​​​​هیدرواستاتیک فشار داخل چشم سبب از بین رفتن سلول های گانگلیونی شبکیه و نقص های بینایی مربوطه در هنگام انجام آزمایش روی حیوانات مسن می شود. ما به مطالعه خود برای درک مکانیسم تغییرات تجمعی در پیری ادامه می دهیم تا اهداف خاصی را برای درمان پیدا نماییم. ما همینطور درحال آزمایش نگاههای مختلف برای پیشگیری از روند سریع پیری ناشی از استرس هستیم.
محققان حالا ابزار جدیدی برای تخمین تأثیر استرس و درمان و بررسی بر وضعیت پیری بافت شبکیه در اختیار دارند که این اکتشافات جدید را ممکن کرده است. با همکاری بنیاد "Clock Foundation and Steve Horvath" از لابراتوار های آلتوس که پیشگام توسعه ساعتهای اپی ژنتیکی(epigenetic clock) بود که می تواند سن را بر مبنای تغییرات متیلاسیون در دی. ان. ای بافت ها اندازه گیری نماید، برای محققان این امکان به وجود آمد که نشان دهند که افزایش مکرر و خفیف افزایش فشار داخل چشم می تواند فرآیند سن اپی ژنتیکی بافت ها را تسریع کند.
دکتر"دوروتا سورونسکا کرازیک" اظهار داشت: علاوه بر اندازه گیری کاهش بینایی و برخی تغییرات ساختاری ناشی از استرس و درمان احتمالی، حالا می توانیم سن اپی ژنتیکی بافت شبکیه را اندازه گیری نماییم و از آن برای یافتن یک استراتژی بهینه برای پیشگیری از کاهش بینایی در پیری استفاده نماییم.
منبع:

1401/09/03
16:37:53
5.0 / 5
298
تگهای خبر: آزمایش , ابزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک