URLکرونا چه تاثیری بر قلب می گذارد؟

کرونا چه تاثیری بر قلب می گذارد؟

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند در مطالعه اخیرشان به بررسی این مساله که چگونه پروتئین ویروس ˮکروناویروس سندرم حاد تنفسی2ˮ به قلب لطمه می رساند، پرداخته اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، عفونت "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲" موجب بیماری "کووید-۱۹" می شود. وجود ویروس در بافت قلب بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نشان میدهد که این یک اثر مستقیم و نه ثانویه این عفونت است.
افراد آلوده به کووید-۱۹ در مقایسه با افرادی که به ویروس آلوده نشده اند در معرض خطر قابل توجه بالاتری برای ایجاد التهاب ماهیچه قلب، ریتم غیرطبیعی قلب، لخته شدن خون، سکته مغزی، حملات قلبی و نارسایی قلبی برای حداقل یک سال بعد از عفونت قرار دارند.
گرچه دانشمندان به سرعت واکسن ها و داروهایی را برای کاهش شدت بیماری کووید-۱۹ ساخته اند اما این درمان ها از قلب یا سایر اندام ها در مقابل لطمه محافظت نمی کنند.
دانشمندان در مرکز مدل سازی دقیق بیماریهای دانشکده پزشکی مریلند(UMSOM) نحوه لطمه رساندن کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ به بافت قلب را شناسایی نمودند.
سال گذشته، در تحقیقات مربوط به مگس میوه و سلول های انسانی، کشنده ترین پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ کشف شد. آنها دریافتند داروی امیدوارکننده سلینکسور(selinexor ) سمیت یکی از این پروتئین ها را می کاهد اما دیگری را که Nsp۶ نامیده می شود، کاهش نمی دهد.
در این مطالعه، دانشمندان دریافتند که Nsp۶ سمی ترین پروتئین کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ در قلب مگس است. سپس آنها کشف کردند که پروتئین Nsp۶ سلول های قلب مگس میوه را می رباید تا پروسه گلیکولیز را فعال کند و به سلول ها اجازه دهد قند گلوکز را برای انرژی بسوزانند.
سلول های قلب بطور معمول از اسیدهای چرب به عنوان منبع انرژی استفاده می نمایند، اما در طول نارسایی قلبی، زمانی که این سلول ها تلاش می کنند بافت لطمه دیده را بهبود بخشند، به متابولیسم قند تبدیل می شوند. دانشمندان کشف کردند که پروتئین Nsp۶، میتوکندری که یک نیروگاه سلولی است که از متابولیسم قند برای تولید انرژی استفاده می نماید را مختل می کند.
سپس، دانشمندان با بهره گیری از داروی ۲-deoxy-D-glucose (۲DG)، متابولیسم قند را در مگس های میوه و سلول های قلب موش مسدود کردند. آنها دریافتند که این دارو لطمه وارده به قلب و میتوکندری ناشی از پروتئین ویروسیNsp۶ را می کاهد.
دکتر "ژه هان"(Zhe Han) نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما می دانیم که برخی ویروس ها دستگاه سلولی حیوان آلوده را ربوده تا متابولیسم آنرا تغییر دهند و منبع انرژی سلول را بدزدند. بدین سبب ما مشکوک هستیم که کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ نیز کاری مشابه انجام دهد. این ویروس ها همین طور می توانند از محصولات جانبی متابولیسم قند به عنوان بلوک های ساختمانی برای تولید ویروس های بیشتر بهره گیرند. بنابراین، ما پیش بینی می نماییم که این دارویی که متابولیسم قلب را به آنچه پیش از عفونت بود تغییر می دهد، با قطع منبع انرژی و حذف قطعاتی که برای تکثیر نیاز دارد، برای ویروس مضر باشد.
دانشمندان خاطرنشان کردند: خوشبختانه، ۲DG ارزان است و بطور منظم در تحقیقات آزمایشگاهی استفاده می شود. بااینکه ۲DG توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای درمان بیماری تایید نشده است، این دارو هم اکنون در آزمایشات بالینی برای درمان کووید-۱۹ در هند استفاده می شود.1401/08/19
11:46:32
5.0 / 5
290
تگهای خبر: آزمایش , تولید , لینك , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک