URLمشاهده درون جمجمه با میکروسکوپ جدید

مشاهده درون جمجمه با میکروسکوپ جدید

به گزارش کوتاه کننده لینک، تعدادی از پژوهشگران کره ای در مطالعه اخیرشان از توسعه میکروسکوپ جدیدی اطلاع داده اند که به دانشمندان اجازه می دهد درون جمجمه را مشاهده کرده و از مغز تصویربرداری کنند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، جبران انحرافات نوری هنگام بررسی نمونه برای مصورسازی ساختارهای میکروسکوپی از عمق بافت های بیولوژیکی بسیار اهمیت دارد. با این وجود، پراکندگی چندگانه قوی، توانایی تشخیص و ترمیم خطاهای ناشی از بافت را محدود می کند. بنابراین، برای به دست آوردن یک تصویر با وضوح بالا از عمق بافت، حذف امواج چندگانه پراکنده و افزایش نسبت امواج تک پراکنده ضرورت دارد. در این مطالعه پروفسور "کیم مون سئوک"(KIM Moonseok) از دانشگاه کاتولیک کره و پروفسور"چوی میونگ وان"(CHOI Myunghwan) از دانشگاه ملی سئول نوع جدیدی از میکروسکوپ هولوگرافیک را توسعه دادند تا بوسیله آن درون جمجمه را مشاهده کرده و از مغز تصویربرداری کنند.
میکروسکوپ جدید می تواند داخل جمجمه را ببیند و قادر به تصویربرداری سه بعدی با وضوح بالا از شبکه عصبی مغز موش زنده بدون برداشتن جمجمه او بوده است.
در سال ۲۰۱۹، دانشمندان موسسه علوم پایه کره برای نخستین بار میکروسکوپ هولوگرافیک با سرعت بالا را توسعه دادند که می تواند پراکندگی های گوناگون را از بین ببرد. در عین حال، این میکروسکوپ همزمان دامنه و فاز نور را نیز اندازه گیری می کند. آنها با بهره گیری از میکروسکوپ توانستند شبکه عصبی ماهی زنده را بدون جراحی و برش ببینند. با این وجود، ثبت یک تصویر از شبکه عصبی مغز موش دشوار بود، برای اینکه جمجمه موش ضخیم تر از جمجمه ماهی است.
در این مطالعه پژوهشگران قادر به تحلیل و بررسی کمی چگونگی تعامل نور و ماده بودند که این امر به آنها اجازه داد میکروسکوپ قبلی خودرا بیشتر توسعه دهند. پژوهشگران در این مطالعه اخیر توسعه موفقیت آمیز یک میکروسکوپ هولوگرافیک سه بعدی با قابلیت تفکیک زمانی فوق العاده را گزارش کرده اند که امکان مشاهده بافت ها را در عمقی بیش از همیشه فراهم می آورد.
دانشمندان بطور خاص روشی را برای انتخاب ترجیحی امواج تک پراکنده با بهره بردن از این واقعیت که آنها شکل موج های بازتابی مشابهی حتی زمانی که نور از زوایای مختلف وارد می شود را دارند، توسعه دادند.
پژوهشگران برای کشف حالت تشدید که تداخل سازنده را بهینه می کند از یک الگوریتم پیچیده و عملیات عددی جهت بررسی حالت ویژه یک محیط استفاده کردند. این به میکروسکوپ جدید اجازه داد تا سیگنال های ناخواسته را بطور انتخابی فیلتر کند. این امر امکان افزایش نسبت امواج تک پراکنده به امواج چندگانه را با چندین مرتبه بزرگی فراهم نمود.
سپس دانشمندان این فناوری را با مشاهده مغز موش آزمایش کردند. در این مطالعه میکروسکوپ جدید با موفقیت از شبکه عصبی مغز موش در زیر جمجمه با وضوح بالا تصویربرداری کرد. همه اینها در طول موج مرئی بدون بیرون آوردن جمجمه موش و بدون استفاده از نشانگر فلورسنت انجام شد.
اختتام پیام


1401/06/28
11:37:50
5.0 / 5
340
تگهای خبر: آزمایش , شبكه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک