URLتولید محصولات مختلف از گیاه بومی رازک

تولید محصولات مختلف از گیاه بومی رازک

به گزارش کوتاه کننده لینک، یک شرکت دانش بنیان موفق شده محصولات مختلفی را با گیاه رازک به تولید برساند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکتهای دانش بنیان تولید گیاهان دارویی با فرآوری مواد خام و عصاره گیری توانسته اند محصولات دارویی متنوعی را به بازار داخلی و بین المللی عرضه کنند.
گیاه رازک یکی از گیاهانی به حساب می آید که خواص دارویی آن، برای شرکتهای دانش بنیان و خلاق شناخته شده است. فرآورده دارویی رازک ساخته شده بوسیله ی یک شرکت دانش بنیان به کارخانه های تولید ماءالشعیر و تولید دارو عرضه می شود. از این گیاه برای طعم بخشی به نوشیدنی ماءالشعیر استفاده می شود. همینطور از آن در تولید داروهای آرام بخش خواب آور و داروهای هورمونی بهره برده می شود.
گونه های جنگلی و بومی رازک در کشور توسط شرکت، جمع آوری و طی یک فرایند تحقیقاتی ۱۵ ساله به گیاه اهلی و تولیدی در مقیاس بالا تبدیل شد. یکی دیگر از محصولات این مجموعه دانش بنیان، تولید یک پماد مورد استفاده در سوختگی و التهابات پوستی موضعی است. این دارو در بخش سوختگی بیمارستان سینا به صورت بالینی به کار گرفته شد و نتایج رضایت بخش آن، راه را برای دریافت مجوز و تولید انبوه آن هموار کرد.
پماد گیاهی آنتی هموروئید، دیگر قلم موجود در سبد محصولات گیاهی شرکت است که مسیر آن از مرحله تولید آزمایشی و محدود به سمت تولید در مقیاس وسیع، هموار شد. این شرکت دانش بنیان همینطور طی قرارادی با جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی، بذر و نهال گیاهان دارویی مانند آویشن، رزماری، لاوان و سنبل الطیب را تولید و جهت کاشت در مزارع استان به کشاورزان تحویل می دهد.
در حال حاضر شرکتهای خلاق و دانش بنیان، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در حوزه صنعت گیاهان دارویی و فرآورده های سنتی مشغول به فعالیت هستند. کشور ما یکی از صادرکنندگان گیاه دارویی در جهان است.
با توجه به اینکه ایران، از منابع طبیعی و گیاهان دارویی قابل توجهی برخوردار است، تکمیل زنجیره ارزش در این عرصه می تواند، به ثروت آفرینی قابل توجهی منتهی شود. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ایجاد ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی، یک تلاش ملی را در این عرصه سازمان دهی کرد.


منبع:

1401/06/21
22:32:56
5.0 / 5
295
تگهای خبر: آزمایش , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک