URLساخت سنسور گردن برای تشخیص ضربه مغزی ورزشکاران

ساخت سنسور گردن برای تشخیص ضربه مغزی ورزشکاران

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران آمریکایی، سنسورهای انعطاف پذیری را ابداع نموده اند که روی گردن قرار می گیرند و می توانند ضربه مغزی را تشخیص دهند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، یکی از موضوعات خطرناک در مورد ضربه مغزی در حین ورزش اینست که شاید ورزشکاران متوجه نشوند که ضربه مغزی دیده اند و به دنبال مراقبت های پزشکی مورد نیاز نباشند. یک سنسور جدید که روی گردن قرار می گیرد، می تواند این مورد را به ورزشکاران یا مربیان آنها اعلام کند.
باآنکه برخی از گروههای پژوهشی، سنسورهای ادغام شده با کلاه ایمنی را ابداع نموده اند که نوع ضربه های در رابطه با ضربه مغزی را تشخیص می دهند اما چنین دستگاه هایی لزوما ۱۰۰ درصد قابل اعتماد نیستند. در بعضی موارد، هنگامی که ضربه مغزی رخ نداده باشد، این حسگرها امکان دارد یک اخطار را به صدا در بیاورند یا ضربه ای را که سبب چنین صدمه ای شده است، تشخیص ندهند.
پروفسور "نلسون سپولودا"(Nelson Sepúlveda)، استاد "دانشگاه ایالتی میشیگان"(MSU) که در جستجوی جایگزین دقیق تری برای این حسگرها بود، دریافت که وقتی ضربه هایی به سر بازیکنان فوتبال می خورد، سر آنها به سرعت به یک سمت حرکت می کند. او با همکاری "هنری دسوزا"(Henry Dsouza)، دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه ایالتی میشیگان، مبادرت به ساخت یک سنسور نازک کرد که می تواند حرکات گردن را تشخیص دهد.
نمونه اولیه این دستگاه که حدودا به اندازه یک بانداژ کوچک است، تنها حدود ۰.۱ میلی متر ضخامت دارد و دارای یک ماده پیزوالکتریک است که در صورت کشیده شدن یا فشرده شدن، بار الکتریکی تولید می کند. داده های بار الکتریکی به کامپیوتر ارسال می شوند تا آنها را تحلیل و بررسی کند و مشخص شود که آیا ضربه ای در حد ضربه مغزی رخ داده است یا خیر.
در آزمایشی که روی این فناوری صورت گرفت، شتاب سنج ها روی یک سر ساختگی قرار گرفتند و بعضی از قطعات سنسور هم در جلو، پشت و دو طرف گردن اعمال شدند.
هنگامی که داده های به دست آمده با داده های شتاب سنج ها مقایسه شدند، مشخص شد که این دو سیستم در تشخیص ضربه های مغزی به یک اندازه خوب عمل می کنند. با این حال، قطعات سنسور بر خلاف شتاب سنج های یکپارچه کلاه ایمنی، خوانش های نادرستی را که ناشی از عواملی مانند سر خوردن کلاه ایمنی هستند، ایجاد نمی کنند.
سپولودا اظهار داشت: من ابتدا فکر می کردم که سنسور باید روی سر باشد. وقتی از تجربیات و دانشجویانم یاد گرفتم، تعجب کردم که می توانیم با بررسی حرکت گردن، بفهمیم که ضربه مغزی به سر وارد شده است.
سپولودا حالا به دنبال راه هایی برای ساده سازی طراحی این فناوری است؛ مانند تجهیز آن به فرستنده ای که داده ها را به صورت بی سیم به کامپیوتر یا تلفن همراه منتقل می کند.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.1401/06/19
15:24:46
5.0 / 5
266
تگهای خبر: آزمایش , الكتریكی , بازی , تلفن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک