URLروشی برای افزایش تعداد ریه های قابل پیوند

روشی برای افزایش تعداد ریه های قابل پیوند

به گزارش کوتاه کننده لینک، پژوهشگران سوئدی در مطالعه اخیرشان اعلام کردند انجام یک درمان خاص ریه می تواند به افزایش پیوند این عضو کمک نماید.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، تعداد زیادی از ریه های اهدایی نمی توانند برای پیوند استفاده شوند. پژوهشگران دانشگاه لوند و بیمارستان دانشگاه اسکونه در سوئد به تازگی مطالعه ای روی حیوانات انجام داده اند و امیدوارند بتوانند در آینده از ریه های اهداکننده بیشتری برای پیوند استفاده نمایند. دانشگاه لوند در اطلاعیه ای مطبوعاتی اظهار نمود که پژوهشگران، یک مطالعه آزمایشی را جهت بررسی این که آیا این درمان همان اثرات مثبت را بر روی انسان ها خواهد داشت یا خیر، شروع کرده اند.

"ساندرا لیندستد" (Sandra Lindstedt) از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: نتایج مطالعه ما نشان داده است که یک درمان خاص می تواند به ما در استفاده از بخش بزرگ تری از ریه اهداکننده ها کمک نماید و در دو روز اول بعد از جراحی، نتیجه بهتری حاصل می شود.

پژوهشگران در این مطالعه روی خوک ها، اثرات کاهش سطح سیتوکین ها در ریه ها را بررسی کردند. سیتوکین ها، پروتئین های کوچکی هستند که توسط سلول های خاص سیستم ایمنی تولید می شوند. عملکرد ریه ها پیش از پیوند کاسته شده بود، ازاین رو ریه ها گرفتار سندرم زجر تنفسی حاد (ARDS) شده بودند.

سندرم زجر تنفسی حاد هنگامی بروز می کند که مایع در کیسک های هوایی کوچک و انعطاف پذیر ریه ها (آلوئولی) جمع می شود. این مایع، مانع از پر شدن ریه ها با میزان کافی هوا می شود و به این معنا است که میزان اکسیژن دریافتی در جریان خون کاسته می شود. این وضعیت مانع از دسترسی دستگاههای بدن به اکسیژن مورد نیاز برای عرضه عملکرد کامل خود می گردد.

پژوهشگران یک روش درمانی خاص را برای یک گروه از بیماران انجام دادند که در ۱۰ مورد، ریه اهداکننده درمان شد و در ۶ مورد بعنوان گروه کنترل، هیچ درمان خاصی انجام نشد. نتایج نشان داده است که به لطف کاهش سطح سیتوکین ها، عملکرد ریه به ظرفیت بالاتری نسبت به قبل بازگردانده می شود.

لیندستد اظهار داشت: ما همینطور می توانیم ببینیم که ریه ها بعد از پیوند بهتر عمل می کنند و این عارضه در طول ۴۸ ساعت اول بعد از پیوند کاسته شده است.

هر ساله حدود ۵۰ تا ۶۰ پیوند ریه در بیمارستان دانشگاه اسکونه در لوند و بیمارستان دانشگاه سولگرانسکا در گوتنبرگ صورت می گیرد. امید اینست که این تعداد پیوند به لطف درمان جدید افزایش یابد.

یافته های این مطالعه در مجله Nature Communications انتشار یافته است.1401/06/12
18:59:44
5.0 / 5
250
تگهای خبر: آزمایش , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک