URLچاپ ۳بعدی یک دست رباتیک پیشرفته با توانایی خم و راست کردن انگشتان

چاپ ۳بعدی یک دست رباتیک پیشرفته با توانایی خم و راست کردن انگشتان

به گزارش کوتاه کننده لینک، پژوهشگران ایتالیایی، نوعی دست رباتیک را با روش چاپ سه بعدی ابداع نموده اند که قابلیت باز و بسته شدن و خم و راست کردن انگشتان را دارد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ما در مورد عضلات مصنوعی زیاد شنیده ایم که به دستگاههای رباتیک یا اندام های مصنوعی امکان می دهند تا حرکاتی مانند حرکات انسان داشته باشند. باآنکه بیشتر عضلات مصنوعی در لابراتوار ها و با استفاده از مواد دارای فناوری پیشرفته ساخته شده اند اما نوع جدیدی از آنها را میتوان با استفاده از چاپگر سه بعدی ساخت.
این سیستم محرک پنوماتیک که "GRACE" نام دارد، توسط دانشمندان "موسسه فناوری ایتالیا"(IIT) و "مدرسه مطالعات پیشرفته سنت آنا"(SSSA) طراحی شده است.
هر محرک به شکل یک لامپ پلاستیکی توخالی و انعطاف پذیر است که چین هایی در امتداد طرفین آن قرار دارند. هنگامی که هوا از راه یک شلنگ متصل به محرک پمپاژ می شود، کوتاه تر و ضخیم تر می شود. در مقابل، هنگامی که هوا بیرون می رود، محرک طولانی تر و نازک تر می شود.


اگر این فناوری در یک انگشت رباتیک گنجانده شود، محرک می تواند وقتی هوا به داخل پمپاژ می شود، انگشت را ببندد و هنگامی که هوا خارج شد، آنرا باز کند.
با توجه به کاربرد مورد نظر، محرک ها را میتوان در شکل ها و اندازه های گوناگون، در ضخامت های مختلف و از انواع متعدد پلاستیک ساخت. این متغیرها به تعیین میزان انبساط و انقباض یک محرک، جهت حرکت و میزان فشار هوا برای فعال کردن آن کمک می کنند.
این گروه پژوهشی به سرپرستی "کورادو دی پاسکالی"(Corrado De Pascali)، دانشجوی مقطع دکتری مدرسه مطالعات پیشرفته سنت آنا، یک دست رباتیک در اندازه واقعی ساختند که ۱۸ محرک GRACE را در خود جای داده بود. این دست کاملا از رزین نرم و طی یک فرایند چاپ سه بعدی ساخته شده است.
با پمپاژ کردن یا خارج کردن هوا میتوان دست را خم و راست کرد و انگشتان را هم خم کرد. وزن کل این دست رباتیک فقط حدود ۱۰۰ گرم است؛ باآنکه همه محرک های موجود در آن برای تحمل بیشتر از ۱۰۰۰ برابر وزن خود طراحی شده اند.
این پژوهش، در مجله "Science Robotics" به چاپ رسید.
منبع:

1401/06/10
10:17:54
5.0 / 5
320
تگهای خبر: ربات , رباتیك , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک