URLعلت حرکت چشم ها در خواب

علت حرکت چشم ها در خواب

کوتاه کننده لینک: برمبنای مطالعه جدید پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، وقتی چشمان ما در طول خواب با سرعت حرکت می کنند، به مواردی در رویا که مغزمان بوجود آورده است خیره شده ایم. این یافته ها نه فقط به درک بهتر نحوه رویا دیدن ما، بلکه نحوه عملکرد تخیلات ما کمک می نماید.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، مرحله ای از خواب به نام "خواب حرکت سریع چشم"(REM) از دهه ۱۹۵۰ بعنوان مرحله ای از خواب هنگام رویا دیدن شناخته شده است. اما علت حرکات چشم از آن زمان تا کنون موضوعی رازآلود و بحث برانگیز باقی مانده بود.
ماسیمو اسکانزیانی(Massimo Scanziani)، نویسنده ارشد این مطالعه که در روز ۲۵ اوت ۲۰۲۲ در مجله Science انتشار یافته است، می گوید: ما نشان دادیم که حرکات چشم تصادفی نیستند. آنها با آنچه در دنیای رویا رخ می دهد، هماهنگ هستند.
او اضافه کرد: این مطالعه نگاهی اجمالی در مورد فرآیندهای شناختیِ درحال انجام در مغز در طول خواب فراهم می آورد و در عین حال معمایی را حل می کند که کنجکاوی دانشمندان را برای دهه ها برانگیخته است.
ارتباط حرکت چشم با جهت گیری رویا
در نیمه دوم قرن بیستم، بعضی از کارشناسان این فرضیه را مطرح نمودند که این حرکات چشم امکان دارد به علت دنبال کردن صحنه هایی در دنیای رویا باشد، اما راه های کمی برای آزمایش این فرضیه وجود داشت و آزمایش هایی که می شد انجام داد، نتایج متناقضی را به همراه داشت. خیلی از محققان حرکات چشم را فرآیندی تصادفی در نظر گرفتند، و این احتمال را مطرح نمودند که شاید این مورد برای مرطوب ماندن پلک ها صورت می گیرد.
حالا با وجود فناوری های بسیار پیشرفته تر، اسکانزیانی به همراه دکتر یوتا سنزای(Yuta Senzai)، محقق فوق دکتری، توانستند سلول های "جهت سر"(Head direction) را در مغز موش هایی که خواب حرکت سریع چشم تجربه می کردند، بررسی نمایند. این سلول ها عملکردی مشابه قطب نما دارند و فعالیت آنها به محققان نشان داده است که موش در کدام جهت حرکت می کند.
محققان به صورت همزمان داده هایی را از این سلول ها در مورد جهت حرکت موش در حالیکه حرکات چشمش را زیر نظر داشتند، ثبت کردند. آنها با مقایسه این داده ها دریافتند که جهت حرکات چشم و قطب نمای داخلی موش در طول خواب حرکت سریع چشم دقیقا در یک راستا قرار دارد، درست مانند زمانی که موش بیدار و درحال حرکت است.
یک دنیای جعلی کاملا هماهنگ
اسکانزیانی به "مغز مولد" به معنای مغز دارای توانایی ساختن اشیاء و سناریوها علاقه دارد.
او می گوید: یکی از نقاط قوت ما بعنوان انسان، ظرفیت ما برای ترکیب تجربیات دنیای واقعی خود با مواردی است که هم اکنون وجود ندارند و امکان دارد هیچگاه وجود نداشته باشند. این قابلیت تولیدی مغز ما اساس خلاقیت ما است.
با این وجود، مطالعه این نوع عملکرد مغز کار دشواری است. این کار احتیاج به نگاه کردن به مغز دارد در حالیکه در غیاب ورودی های حسی درحال ایجاد تجربیات و ایده های جدید است و رویا دیدن دقیقاً همین فرصت را فراهم می آورد.
اسکانزیانی تصریح کرد که در خواب می توانید موارد آشنا را با غیر ممکن ها ترکیب کنید. او یک خواب تکراری را که در جوانی بعنوان یک غواص دیده بود، تعریف کرد که در آن می توانست زیر آب نفس بکشد. او از خواب بیدار می شد و متوجه می شد که این مورد نمی تواند حقیقت داشته باشد. اسکانزیانی می گوید: در رویا، شما معتقدید که واقعی است چونکه ورودی های حسی وجود ندارد که شما را به حقیقت بازگرداند. این یک دنیای جعلی کاملا هماهنگ است.
تیم اسکانزیانی دریافتند که این بخش های مغز هم در خواب و هم در بیداری با هم هماهنگ می شوند و به این ایده اعتبار می دهند که رویاها راهی برای یکپارچه سازی اطلاعات جمع آوری شده در طول روز هستند.
این که چگونه این نواحی مغز با هم کار می کنند تا این قابلیت را ایجاد کنند، رازی است که اسکانزیانی می خواهد به کوشش برای یافتن پاسخ آن ادامه دهد.
منبع:

1401/06/07
23:37:24
5.0 / 5
338
تگهای خبر: آزمایش , تولید , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک