URLناسا منتشر كرد

نقشه هنری از مواد معدنی روی مریخ

نقشه هنری از مواد معدنی روی مریخ

به گزارش کوتاه کننده لینک شاید این تصاویر رنگین کمانی شبیه به شکلی هنر دیجیتال به نظر برسند، اما در واقع، آنها نقشه هایی از سطح مریخ هستند که با استفاده از طیف سنج تصویربرداری شناسایی فشرده برای مریخ، یا CRISM که روی مدارگرد شناسایی مریخ ناسا(MRO) قرار دارد، ثبت شده اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، این فضاپیما از سال ۲۰۰۶ تابحال در مدار مریخ بوده و با استفاده از دوربین های خود مانند دوربین های رایز(HiRISE) از این سیاره تصویربرداری کرده است و همینطور داده های طیف سنجی و راداری را جمع آوری و به زمین ارسال می کند. طیف سنج این مدارگرد نور را به طول موج های مختلف تقسیم می کند تا مشخص شود که یک جرم آسمانی از چه ترکیباتی ساخته شده است. رنگ های مختلف در نقشه های مختلف زیر، کانی های خاصی را در سطح مریخ نشان می دهند و به محققان اجازه می دهند تا ترکیبات زمین شناسی این سیاره را از مدار آن تماشا کنند.
ناسا اخیرا نخستین قسمت از نقشه بسیار دقیق ثبت شده از حدودا کل سطح مریخ را در چارچوب یک تصویر ۵.۶ گیگاپیکسلی در ۷۲ رنگ منتشر نموده است. این نقشه از بیشتر از ۵۰ هزار بخش، که هر یک نواری به طول حدود ۳۳۰ مایل(۵۳۱کیلومتر) و عرض شش مایل(۹.۶ کیلومتر) هستند، بوجود آمده است که برای ایجاد نقشه نهایی با هم ادغام شده اند. این نقشه بازتابی کلی از هر تکه از سطح مریخ است، به صورتی که بخش های قرمزتر مکان هایی هستند که گرد و غبار قرمز روشن زیادی در آن وجود دارد، و بخش های تیره تر سنگی بوده و غبار کمتری دارند.
مجموعه ی دیگری از داده های طیف سنج "CRISM" که در ارتباط با هر بخش منفرد از نقشه است، طی شش ماه تا وقتی که بررسی ها تکمیل شود، منتشر شدند. کل داده های این طیف سنج ۸۶ درصد از سطح مریخ را شامل می شود که نقشه ای پرارزش از محل قرارگیری مواد معدنی مهم عرضه می کند. محققان از این طریق می توانند هم اطلاعات بیشتری در مورد تاریخچه آب در این سیاره داشته باشند و هم اهداف جدیدی را برای تحقیقات علمی شناسایی کنند یا حتی به انتخاب مکان های مناسب برای فرود طی مأموریت های آینده به مریخ بپردازند.


اسکات مورچی(Scott Murchie)، محقق اصلی "CRISM" در اطلاعیه ای اظهار داشت: این در واقع یک مجموعه داده کاملاً جدید است که موج دوم اکتشافات در مورد ترکیب سطح مریخ را بوجود می آورد. در واقع، یکی از اهداف مأموریت بعدی مدارگرد شناسایی مریخ این است که با دوربین های رایز(HiRISE) خود به تصویربرداری رنگی از صدها نقطه با اولویت علمی بالا که در نقشه پیدا شده است، بپردازد، نقاطی که از آنها در وضوح بالا تصویربرداری نشده چونکه اهمیت آنها مشخص نبوده است.
همینطور نقشه دیگری اواخر سال جاری منتشر خواهد شد که مکان مواد معدنی حاوی آهن در این سیاره را نشان می دهد، که برای درک تاریخچه آب در این سیاره مفید می باشد و حتی می تواند به جستجوی شواهدی از حیات باستانی در مریخ کمک نماید.
مدارگرد شناسایی مریخ یک فضاپیمای چندمنظوره متعلق به ناسا است که برای شناسایی و اکتشاف مریخ از مدار، طراحی شده است. هنگامی که این مدارگرد به مدار مریخ رسید، به پنج فضاپیمای دیگر که در مدار یا روی سطح سیاره بودند، پیوست. این فضاپیمای ۷۲۰ میلیون دلاری توسط لاکهید مارتین و زیر نظر لابراتوار پیشرانش جت ساخته شده است. پرتاب آن در ۲۱ مرداد ۱۳۸۴ انجام شد و در روز ۱۹ اسفند ۱۳۸۴ به مدار مریخ رسید و در آبان سال ۱۳۸۵ فاز اولیه مأموریت علمی خویش را شروع کرد.1401/04/07
09:43:31
5.0 / 5
288
تگهای خبر: دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک