URLراه اندازی نخستین کارخانه حذف کربن اقیانوسی

راه اندازی نخستین کارخانه حذف کربن اقیانوسی

یک استارتاپ مستقر در هاوایی، نخستین کارخانه آزمایشی حذف کربن از اقیانوس را راه اندازی کرده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در حالی که هیئت بین دولتی تغییر اقلیم(IPCC) که یک ارگان بین دولتی علمی است که به ارزیابی جامع از اطلاعات علمی، فنی و اجتماعی–اقتصادی جاری در مورد مخاطرات تغییرات آب وهوایی بر اثر فعالیتهای انسانی در سرتاسر جهان می پردازد، اعلام نموده است که ما باید سالانه ۶ میلیارد تن کربن دی اکسید(CO۲) را تا سال ۲۰۵۰ حذف نماییم، اخیرا یک استارتاپ مستقر در ایالت هاوایی آمریکا به نام "هایمدال"(Heimdal) درحال توسعه یک روش حذف کربن جدید به کمک اقیانوس است که می تواند به صورت دائم کربن را همزمان با کاهش اسیدی شدن اقیانوس ها ذخیره کند.
این شرکت، آب شور را به دستگاهی پمپاژ می کند که از الکتریسیته برای تنظیم مجدد مولکول های آب و کاهش اسیدیته آن استفاده می نماید.
اسید به شکل هیدروکلریک اسید حذف می شود که میتوان آنرا به صورت جداگانه ذخیره کرد و به فروش رساند. این فرایند همینطور هیدروژن و اکسیژن را بعنوان محصولات جانبی تولید می کند که می توانند ذخیره شوند. در عین حال، آب فرآوری شده به اقیانوس بازگردانده می شود و به جذب CO۲ کمک می نماید.
"اریک میلار" مدیرعامل "هایمدال" توضیح داد: وقتی اسیدیته اضافی از اقیانوس حذف می شود، وضعیت وجود CO۲ به پیش از انقلاب صنعتی تغییر می کند. این امر باعث دور شدن آن از کربنیک بودن اسید می شود که سبب اسیدی شدن اقیانوس ها می شود و به سمت بی کربنات و کربنات می رود. این ها اشکال پایداری از کربن دی اکسید معدنی هستند که به کف اقیانوس می رسند، جایی که برای بیشتر از ۱۰۰ هزار سال ماندگار می شوند.
اقیانوس مقدار زیادی کربن دی اکسید را جذب می کند، باآنکه هرچه بیشتر CO۲ داشته باشد، با اشباع شدن اقیانوس های جهان، این فرایند کندتر می شود. اقیانوس ها تابحال یک سوم کربن دی اکسید اضافی را که انسان ها در اتمسفر آزاد کرده اند، جذب کرده اند.
سال قبل محققان دانشگاه "کالیفرنیا لس آنجلس"(UCLA) اعلام نمودند که درحال راه اندازی یک استارتاپ جدید به نام "سی چنج"(Seachange) بر مبنای مفهومی مشابه با آنچه توسط "هایمدال" استفاده شده هستند. فرایند آنها CO۲ موجود در آب اقیانوس را به ماده ای شبیه به صدف تبدیل می کند و به آن اجازه می دهد تا به صورت دائم در کف اقیانوس ذخیره شود. به صورت مشابه، این فرایند بگونه ای طراحی شده است که اقیانوس را قادر می سازد تا CO۲ بیشتری از جو زمین جذب نماید.
"هایمدال" حالا یک نیروگاه آزمایشی را که با انرژی خورشیدی کار می کند، با استفاده از زیرساخت یک کارخانه آب شیرین کن موجود راه اندازی کرده است که ظرفیت پمپاژ مقدار زیادی آب دریا را دارد. این شرکت می گوید که فناوری آن هم اکنون می تواند CO۲ را با هزینه ۴۷۵ دلار به ازای هر تن و ۳۶ تن CO۲ را در سال جذب نماید.
این شرکت می گوید کارخانه بعدی آن برای جذب ۵۰۰۰ تن CO۲ در سال طراحی خواهد شد و با هزینه کمتر به میزان ۲۰۰ دلار در هر تن کار خواهد نمود. "هایمدال" می خواهد تأسیسات بعدی خویش را در پرتغال یا دبی بسازد.
فناوری حذف کربن هنوز در مراحل اولیه توسعه است و بار اقتصادی آن یک مشکل بزرگ است. محققان UCLA سال قبل گفتند که تقریباً به ۱۸۰۰ کارخانه حذف کربن نیاز است تا هر سال ۱۰ میلیارد تن کربن دی اکسید حذف شود که البته تریلیون ها دلار هزینه دارد.
آخرین گزارش هیئت بین دولتی تغییر اقلیم(IPCC) نشان داده است که جهان در کنار کوشش برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، باید تا سال ۲۰۵۰ تقریباً شش میلیارد تن CO۲ را در هر سال از جو زمین حذف کند تا از آثار سوء تغییرات آب و هوایی جلوگیری شود.
منبع:

1401/02/25
10:14:07
5.0 / 5
558
تگهای خبر: آزمایش , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک