URLافزایش کارایی نیروگاه های برق با فیلترهای روغن نانوالیاف

افزایش کارایی نیروگاه های برق با فیلترهای روغن نانوالیاف

به گزارش کوتاه کننده لینک یک شرکت دانش بنیان با ساخت فیلترهای روغن نانوالیاف سبب افزایش کارایی نیروگاههای برق شد.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، استفاده از نانوالیاف در ساخت فیلتر روغن توربین به دلیل نسبت سطحی زیاد، باعث افزایش کارآیی در حذف وارنیش و همینطور جذب مقدار بیشتری از آلاینده ها شده است.
روغن توربین یک روان کار گردشی است که وظایفی همچون روان کاری یاتاقان، چرخ دنده ها و کوپلینگ ها، انتقال حرارت و خنک کاری در یاتاقان ها، بهبود عملکرد هیدرولیکی و محافظت در مقابل زنگ زدگی و سایش را بر عهده دارد. بنابراین یک محصول کاربردی و مهم در صنایع بشمار می رود.
ممانعت از اکسیداسیون و خوردگی، جداپذیری از آب و هوا و عدم کف کردن مهم ترین خواص فیزیکی و شیمیائی است که روغن توربین باید داشته باشد. یکی از محصولات مضری که از تخریب روغن ناشی می شود وارنیش است که یک شرکت دانش بنیان این مشکل را برطرف کرده است و با تولید فیلتری بر پایه نانوالیاف، توانسته کیفیت روغن های توربینی و کارایی آنها را افزایش دهد.
وارنیش از ذرات نامحلول و محلول ارگانیک مانند اکسیدهای چسبناک و مواد کربن دار موجود در روغن ایجاد می شود. در اثر کاهش دمای روغن به کمتر از ۵۰ درجه سانتی گراد و همینطور متراکم شدن این ذرات محلول و نامحلول، رسوبات قهوه ای رنگ که سخت و نازک هستند تشکیل می شود که وارنیش نام دارد. برخی از سطوح مستعد وارنیش هستند مثل سطوح سرد، سطوح با لقی کم و جایی که فلوی روغن کم است.
وجود وارنیش در روغن باعث گرفتگی فیلتر، آلودگی روغن نو، انتقال حرارت ضعیف در کولر روغن، افزایش دمای یاتاقان های توربین و مقاومت در مقابل سیلان روغن برگشتی و نشت روغن می شود. به منظور کنترل کیفیت روغن از فیلتراسیون یا پیشگیری از ورود آلاینده ها استفاده می شود.
فیلترها به دو صورت عمقی و سطحی موجود هستند. فیلترهای سلولزی عمقی همچون فیلترهای مرسوم در تصفیه روغن توربین هستند که وجود نانوالیاف در این فیلترها باعث بهبود بازده حذف وارنیش از روغن می شود. با عنایت به این که فیلترهای موجود از کاغذ ساخته شده، فیلتر سلولزی در مصرف کاغذ هم صرفه جویی می کند.
حذف وارنیش از روغنهای روانکار توربین، روغن های هیدرولیک، روغن های دنده و روغن های ترانسفورماتور مهم ترین کاربردهای این فیلتر نانویی است که مزایایی چون «قابلیت افت فشار نزدیک به فیلترهای کاغذی»، «قابلیت جذب ۱۵۰۰ گرم ذرات در ساندویچ ۱۰عددی»، «کاهش هزینه مصرف‎کننده حداقل به میزان ۱۰ برابر»، «جذب آب، وارنیش و ترکیبات حاصل از اکسیداسیون روغن»، «قابلیت تولید سفارشی بر مبنای افت فشار و دقت فیلتراسیون مورد نیاز مشتری» و «مقاومت شیمیایی در مقابل حلال‎های آلی، اسیدی و بازهای ضعیف» را دارد.
استفاده از نانوالیاف در ساخت فیلتر روغن توربین به دلیل نسبت سطحی زیاد، باعث افزایش کارآیی در حذف وارنیش و همینطور جذب مقدار بیشتری از آلاینده ها شده است.
این محصول کاربردی در صنایع با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ساخته شده است.


منبع:

1401/01/23
21:54:36
5.0 / 5
605
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک