URLتوسط محققان كشور؛

سیستم موقعیت یابی ویژه آتش نشانان طراحی شد

سیستم موقعیت یابی ویژه آتش نشانان طراحی شد

کوتاه کننده لینک: یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و راه اندازی سیستم موقعیت یابی ویژه آتش نشانان و نیروهای امدادی در مواقع حادثه شد.به گزارش خبرگزاریی مهر به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر امین درخشان مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: ما با عنایت به اعلام نیاز از جانب سازمان آتش نشانی و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری مشهد طی سال گذشته، سیستم «موقعیت یابی ویژه آتش نشانان» را برای نخستین بار طراحی کردیم.
وی اضافه کرد: این سیستم اطلاعاتی از وضعیت حادثه را به مدیر عملیات نجات عرضه می دهد تا در صورت نیاز و در اسرع وقت به آنها امدادرسانی شود. به واسطه این سیستم می توانیم در همه طبقات تا یک طبقه زیر زمین، موقعیت آتش نشانان را در هنگام وقوع حادثه مشخص و ردیابی نماییم.
درخشان با تکیه بر این که این سیستم قابلیت تعیین موقعیت آتش نشان در داخل ساختمان و انتقال وضعیت سلامت و علایم حیاتی افراد حادثه دیده را دارد، اظهار داشت: کار تحقیق و توسعه این فناوری طی دو سال انجام شده است.
مدیرعامل شرکت افزود: علایم حیاتی و موقعیت فرد از نظر نشسته یا ایستاده بودن در هنگام وقوع حادثه با کمک این سیستم قابل ردیابی است؛ همینطور این سیستم می تواند ضربان قلب و سطح اکسیژن افراد را گزارش دهد و آتش نشانان هم می توانند از راه دکمه ای، اطلاعات محیط حادثه را به بیرون انتقال دهند.
درخشان، بازار سیستم «موقعیت یابی ویژه آتش نشانان» را شامل همه سازمان های آتش نشانی و امدادی شامل هلال احمر، مجموعه های نظامی، امنیتی، پالایشگاه ها، پتروشیمی و صنایع فولادی عنوان نمود.
وی در ادامه ضمن اشاره به این که با بررسی های انجام شده، این محصول مشابه خارجی ندارد، بیان نمود: در سال ۲۰۲۱، وزارت امنیت داخلی آمریکا در یک کار مشترک با ناسا و دانشگاه صنعتی کالیفرنیا مبادرت به رونمایی از محصولی کرد که شبیه محصول ما است. محصول آمریکایی هنوز فرآیند تجاری سازی و فروش را انجام نداده است و صرفاً در مرحله آزمایشی قرار دارد.
مدیرعامل شرکت با اشاره به اینکه سیستم موقعیت یابی آتش نشانان یک محصول دانش بنیان است، اظهار نمود: برای طراحی این سیستم از سه فناوری شتاب سنجی، اینترنت اشیاء و ثبت علایم حیاتی استفاده شده است. این محصول هنوز احتیاج به حمایت جهت توسعه فناوری و تحقیق و توسعه جهت کاهش خطا و افزایش قابلیت استفاده برای آتش نشان ها را دارد.
وی ضمن اشاره به این که این محصول در داخل کشور بسیار جای کار دارد، اظهار نمود: ما در کشور از حدود ۳۰ هزار نیروی آتش نشان برخورداریم که ضروریست برای این افراد که در محیط های پرخطر قرار می گیرند، تدابیر بیشتری در حوزه سلامت و ایمنی اندیشیده شود. این محصول می تواند جان این افراد را حفظ کند و در مواقع حادثه، امکان موقعیت یابی دقیق و پایش سلامت آنها فراهم گردد.
درخشان در مورد صادرات این محصول هم اظهار داشت: ما برای صادرات منتظر ثبت پتنت محصول با حمایت صندوق نوآوری هستیم که امیدواریم تا دو ماه آینده این مهم محقق شود. ضمن این که صحبت ها و مذاکرات اولیه با چندین کشور اروپایی و کشورهای منطقه اوراسیا برای صادرات محصول صورت گرفته و همچنان درحال رایزنی هستیم.
مدیرعامل شرکت خاطرنشان کرد: ما تابحال از تسهیلات نمونه سازی و هم خدمات توانمندسازی و توسعه بازار صندوق نوآوری نظیر خدمات آموزشی و شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی بهره برده ایم.


منبع:

1400/12/11
08:38:17
5.0 / 5
591
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک