URLنواختن ساز در ایستگاه فضایی چین

نواختن ساز در ایستگاه فضایی چین

کوتاه کننده لینک نواختن ساز در ایستگاه فضایی چین


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، جشن فانوس (Lantern Festival)، جشن سنتی چینی است که در روز پانزدهم از اولین ماه سال قمری در گاه شمار چینی جشن گرفته می شود. در این جشن مردم بطور معمول در مکان های مختلف فانوس ‎های رنگارنگ آویزان می کنند، بازی های مختلف معمایی انجام می دهند و آرزوها و امیدهای خود برای آینده را بیان می کنند.
"وانگ یاپینگ" با نواختن یک ساز خاص این جشن را به افراد روی زمین تبریک گفت. در این ویدئو، وانگ در حالی که در فضا و در داخل ماژول اصلی شناور بود ساز "گوژنگ"(guzheng) یا زیتر چینی را می نواخت. او طی این اجرا قسمتی از آهنگ محلی چینی به نام "گل یاس" (Jasmine Flower) را نواخت.
زیتر نوعی ساز موسیقی است که شامل تعداد بسیار زیادی سیم بر روی یک بندِ بسیار نازک مسطح است. کارکردِ زیتر حدودا شبیه سنتور است و از همین رو مشابه این سازها نواخته می شود، به شکلی که بوسیله تکان دادن تارها توسط مضراب یا انگشت می توان با آن نوازندگی کرد.
فضانوردان ماموریت شنژو-۱۳ طی این ماموریت خود تعدادی از سنت ها و جشن های چینی را بجای آورده اند. فرمانده "ژای ژیگانگ"(Zhai Zhigang) نیز بمنظور گرامیداشت جشن فانوس، معماهایی را روی کاغذهای قرمز نوشت. او این متن را همراه با "ای گوانگفو"(Ye Guangfu) دیگر فضانورد چینی به نمایش گذاشت و این جشن را تبریک گفت.
آنها همین طور برای ورزشکاران بازی های المپیک زمستانی پکن که در حال انجام می باشد، پیامی فرستادند و گفتند: ما آرزو می نماییم که همه شما به موفقیت دست پیدا کنید و بهترین تجربه خود از حضور در المپیک را رقم بزنید.
ویدئوی گرامیدشت جشن فانوس فضانوردان چینی بعد از به اشتراک گذاشتن آن در شبکه های اجتماعی با استقبال زیادی روبرو شد. پس از آن که چندین رسانه ملی آنرا در شبکه اجتماعی چینی "سینا ویبو"(Sina Weibo) پست کردند، در یک ساعت نزدیک به دو میلیون بازدید داشت. سینا ویبو دارای شباهت هایی با توییتر و فیسبوک است.
اکانت ویبو "ژرونگ"(اولین مریخ نورد چینی در مریخ) نیز با بازنشر این ویدئو نوشت: موسیقی بسیار زیبا بود و من را نیز دلتنگ وطن کرد.
کاوشگر مریخی تیان-ون ۱ در ماه فوریه سال قبل میلادی به مریخ رسید و در ماه مه، سطح نشین حامل مریخ نورد ژورونگ روی یک ناحیه به نام "یوتوپیا پلانیتیا"(Utopia Planitia) که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است، فرود آمد. گرچه مریخ نورد ژورونگ برای یک ماموریت سه ماهه طراحی شده بود اما این مریخ نورد عملکرد خوبی داشت و توانست بیش از زمان مد نظر پژوهشگران در مریخ کاوش کند که این مساله پژوهشگران را شگفت زده کرد.
آژانس فضایی سرنشین دار چین روز سه شنبه با انتشار ویدیویی در شبکه های اجتماعی نشان داد که فضانوردان چینی، به مناسبت جشن فانوس ماژول اصلی را با فانوس های قرمز، آویزهای چینی و کاردستی های کاغذی تزئین کرده اند.
در طول تعطیلات سال نو چینی، آنها همین طور درحال تماشای بازی های المپیک زمستانی و انجام برخی تمرینات در مدار مشاهده شدند.
در روز سال نو چینی در ویدئویی که توسط آژانس فضایی سرنشین دار چین انتشار یافت، این فضانوردان تبریک خودرا اعلام نمودند. آنها برای سرزمین مادری و همه مردم چین آرزوی سعادت کردند. ژای فرمانده این ماموریت و یکی از علاقه مندان به هنر خوشنویسی چینی، در صورتیکه تصویر یک دوبیتی را به نمایش گذاشت، اظهار داشت: برای همه شما آرزوی سلامتی و موفقیت در تمامی کارهایتان را دارم.
وانگ نیز با لباس های جشن خود و با یک بادکنک قرمز در دست، برای کودکان سراسر کشور چین آرزوی تندرستی و سلامتی کرد. ای نیز برچسبی با حروف چینی "فو"(fu) به مفهوم موفق باشید در دست داشت و با آن سال نو را تبریک گفت و برای مردم چین سال شاد و مبارکی را آرزو کرد.
این سه همین طور سنت هایی که بطور معمول با خانواده هایشان روی زمین در این روز به جا می آورند را نیز در آنجا انجام دادند. خوردن دامپلینگ، پوشیدن لباس های نو و چسباندن دوبیتی های بهاری روی دیوارها همچون این کارها هستند.
در ۱۶ اکتبر سال ۲۰۲۱، فضاپیمای "شنژو-۱۳" حامل سه فضانورد چینی سوار بر موشک "لانگ مارچ ۲ اف"(که از خانواده موشک های لانگ مارچ است) از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در بیابان گبی در ساعت ۱۲: ۲۳ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹: ۵۳ به وقت تهران) به فضا پرتاب شد. اکنون سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ چین در این ایستگاه فضایی حضور دارند. دو فضانورد مرد به اسامی "ژای زیگنگ" و "ای گوانگفو" و یک زن به نام "وانگ یاپینگ" سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ هستند.
"شنژو-۱۳" هشت ساعت بعد از پرتاب به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به نام "تیانهه"(Tianhe) متصل شد. آنها مقرر است شش ماه در ایستگاه فضایی چین بمانند و طولانی ترین ماموریت فضایی کشور را انجام دهند. شنژو- ۱۳ آخرین ماموریت سال قبل میلادی برای ساخت ایستگاه فضایی بود. ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در صورتیکه انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود اختتام دهد.
چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند. از آن زمان، آنها دو پیاده روی فضایی انجام داده اند و مقرر است شش ماه در ایستگاه کار کنند که این عملیات طولانی ترین ماموریت فضایی چین خواهد بود.
آنها بیش از ۱۰۰ روز است که در آنجا هستند و طی سه ماه گذشته چندین کار همچون انجام دو پیاده روی فضایی، یک سخنرانی علمی زنده و یک عملیات دستی و آزمایش اتصال با فضاپیمای باری "تیانژو-۲"(Tianzhou-۲) را انجام داده اند.
ژای و وانگ به ترتیب رکورد بیشترین تعداد روزهای زندگی و کار در فضا ازطریق یک مرد و یک زن چینی را ثبت کرده اند و این رکوردها را حداقل تا سال ۲۰۲۳ نیز حفظ خواهند کرد. چین در سال ۲۰۲۲ ساخت ایستگاه فضایی خودرا تکمیل خواهدنمود و در آینده چینی های بیشتری جشن های مختلف را در انجا برگزار خواهند کرد.منبع:

1400/11/28
11:23:39
5.0 / 5
632
تگهای خبر: آزمایش , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک