URLبرنده سفر فضایی اسپیس ایکس به سبب اضافه وزن از این سفر بازماند!

برنده سفر فضایی اسپیس ایکس به سبب اضافه وزن از این سفر بازماند!

برنده بلیط قرعه کشی پرواز سرنشین دار ˮاسپیس ایکسˮ به سبب داشتن اضافه وزن نتوانست در این سفر حضور داشته باشد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، سفر به فضا، رویایی است که خیلی از مردم آرزوی رسیدن به آنرا دارند. این رویا برای یک نفر حدودا به واقعیت تبدیل شد؛ تا آن زمان که او روی ترازو پا گذاشت.
"کایل هیپچن" (Kyle Hippchen)، خلبان ۴۳ ساله اهل فلوریدا، از برنده شدن یک بلیط قرعه کشی برای حضور در ماموریت "اینسپیریشن ۴" (Inspiration4) طی اولین پرواز گردشگری "اسپیس ایکس" (SpaceX) بسیار خوشحال شد اما وزن او که حدود ۱۴۹ کیلو بود، از حد مجاز اسپیس ایکس که کمتر از ۱۱۳ کیلو بود، فراتر رفت.
صندلی او به "کریس سمبروسکی" (Chris Sembroski)، هم اتاقی اش در دوره دانشگاه رسید. سمبروسکی، ۴۲ ساله و یک مهندس علوم داده در واشنگتن است. هیپچن از یک بالکن در جایگاه ویژه، مراسم پرتاب را تماشا کرد.


درد از دست دادن سفری که فقط یک دفعه در زندگی پیش می آید، هنوز برای هیپچن از بین نرفته است. هیپچن اظهار داشت: این ماجرا برای من خیلی درد دارد. من به شدت ناامید شدم اما به هر حال، این اتفاق رخ داده است.
هیپچن بتازگی داستان خودرا طی اولین بازدید خود از "مرکز فضایی کندی" (Kennedy Space Centre) ناسا بعد از موشک سواری از دست رفته اش به اشتراک گذاشته است. وی در مورد رویاهای خود و همین طور از زمانی صحبت کرد که متوجه شد از محدودیت وزنی ۱۱۳ کیلویی اسپیس ایکس بالاتر رفته و سفر را به شخصی پیشنهاد نمود که می دانست این پرواز برای او به همان اندازه ارزش دارد. چهار ماه بعد، او حدس می زد که احیانا کمتر از ۵۰ نفر می دانند که او برنده واقعی بوده است.
هیپچن و سمبروسکی در دوره دانشگاه، هم اتاقی بودند و در "دانشگاه علوم هوانوردی امبری ریدل" (ERAU) تحصیل کرده اند. آنها با سایر دانشجویان حوزه علوم فضایی، برای پرتاب شاتل های ناسا به سمت جنوب می رفتند. همین طور آنها از اعضای یک گروه حامی فضایی بودند و برای پیشبرد سفرهای فضایی تجاری به واشنگتن رفتند.
هنگامی که "جارد آیزاکمن" (Jared Isaacman)، بنیان گذار و مدیر عامل شرکت "Shift4 Payments"، یک صندلی را در پروازی که از ایلان ماسک خریداری نموده بود، قرعه کشی کرد، هیچ کدام نتوانستند مقاومت کنند. ذینفع این قرعه کشی، "بیمارستان تحقیقاتی کودکان سنت جود" (St. Jude Children's Research Hospital) بود.
با وجود ۷۲ هزار ورودی در قرعه کشی فوریه گذشته، هیپچن و سمبروسکی فکر نمی کردند که برنده شوند و به همین دلیل، یکدیگر را از این مساله مطلع نکردند.
هیپچن در اوایل ماه مارس، ایمیل هایی را برای جستجوی جزییات درباره خود دریافت کرد. آن زمان بود که او متن مسابقه را خواند و فهمید که وزن برنده باید کمتر از ۱۱۳ کیلو باشد. او به گروه برنامه ریزی اظهار داشت که می خواهد کناره گیری کند و تصور می کرد که تنها یک نفر از گروه بزرگ فینالیست ها است. هیپچن در انبوه ایمیل ها و تماسهای بعدی دریافت که برنده شده است و شگفت زده شد.


با برنامه ریزی برای پرتاب در ماه سپتامبر، جدول زمانی محدود بود. اسپیس ایکس که کار خودرا در حوزه پرواز انسان ها تازه آغاز نموده بود، باید اندازه گیری اولین مسافران خودرا شروع می کرد تا لباس های مخصوص پرواز و صندلی ها را آماده کند.
هیپچن بعنوان یک مهندس هوافضا و خلبان می دانست که محدودیت وزن، یک مشکل ایمنی برای صندلی ها است و نمی توان آنرا نادیده گرفت. وی در این زمینه اظهار داشت: من تلاش کردم تا بفهمم که چگونه می توانم در عرض شش ماه، ۳۶ کیلوگرم از وزن خودرا کم کنم. بااینکه این کار ممکنست اما سالم ترین راهکار نیست.
آیزاکمن اظهار داشت: تمایل کایل برای هدیه دادن صندلی خود به کریس، یک سخاوت باورنکردنی بود.
هیپچن در ماه آوریل به گروه پیوست تا پرتاب فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی را تماشا کند. سمبروسکی برای قدردانی پیشنهاد نمود که تعدادی از وسایل شخصی هیپچن را به فضا ببرد.
سمبروسکی قبل از رفتن به کپسول دراگون اسپیس ایکس، از سنت پیروی کرد و از تلفن بالای برج پرتاب برای برقراری یک تماس اختصاصی استفاده نمود. او با هیپچن تماس گرفت و یک دفعه دیگر از او تشکر کرد. وی در این تماس اظهار داشت: من همیشه قدردان تو خواهم بود.


بااینکه هیپچن نتوانست زمین را از مدار ببیند اما حدود ۱۰ دقیقه بی وزنی را تجربه نمود. او طی پرواز سمبروسکی، در یک هواپیمای ویژه با جاذبه صفر، به دوستان و خانواده مسافران پیوست.1400/11/08
20:24:15
5.0 / 5
887
تگهای خبر: تلفن , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک