URLبا به دام انداختن ویروس؛

آدامسی که انتقال کووید۱۹ به بقیه را از بین می برد!

آدامسی که انتقال کووید۱۹ به بقیه را از بین می برد!

نوع جدیدی از آدامس تولید شده که با به دام انداختن 95 درصد ویروس کرونا و خنثی کردن آن در بزاق فرد، قابلیت انتقال آن به دیگران را از بین می برد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از دیلی میل، تعدادی از محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا آدامس را با نوعی پروتئین گیاهی ترکیب کردند و متوجه شدند ترکیب حاصل ویروس SARS-CoV-۲ را به دام می اندازد. پروتئینی که به نام ACE۲ شناخته شده با تعامل با دامنه اتصال گیرنده SARS-CoV-۲ از چسبیدن ویروس به سلول های میزبان بدن انسان جلوگیری می کند.
پژوهشگران هنگام بررسی نمونه های بزاق بیماران مبتلا به ویروس کرونائی که در معرض صمغ ACE۲ قرار داشتند، متوجه شدند ۵۰ میلی گرم از این آدامس با طعم دارچین ورود بار ویروسی را تا ۹۵ درصد کم می کند. پژوهشگران حالا تصمیم دارند مجوزهای لازم برای اجرای یک آزمایش بالینی را به دست آورند تا میزان ایمنی و تأثیرگذاری آن در افراد مبتلا به SARS-CoV-۲ بررسی شود. هنری دانیل محقق ارشد این پژوهش در اطلاعیه ای می نویسد: SARS-CoV-۲ غدد بزاقی را کپی می کند. از طرف دیگر هنگامیکه فرد مبتلا عطسه و سرفه می کند یا حرف می زند، مقداری از ویروس از بدن وی خارج شده و به دیگران می رسد. این آدامس فرصتی برای خنثی سازی ویروس در بزاق فراهم می آورد و راهی ساده برای کاهش منبع انتقال بیماری را نشان میدهد. ویروس کرونا با چسباندن خود به پروتئینی به نام ACE۲ به سلول های بدن می رسد و در مرحله بعد آدامسی که با نسخه ای از پروتئین توسعه یافته به آن اجازه می دهد تا رفتار سلول های بدن را تقلید کند. این روش ویروس را فریب می دهد تا بجای بزاق به آدامس بچسبد و در نتیجه خنثی شود. بدین سان از انتقال آن به فرد دیگری اجتناب می شود. پژوهشگران برای آزمایش آدامس، پروتئین ACE۲ را در گیاهان پرورش دادند و آنرا با مواد دیگری ترکیب کردند که اجازه می دهد پروتئین از موانع مخاطی بگذرد و از طرف دیگر ایجاد پیوند و ترکیب ماده گیاهی حاصل در آدامس را تسهیل می کند. نمونه های به دست آمده از سواب های نازوفارنکس از بیماران مبتلا به کووید که از آدامس بهره برده بودند، نشان داد ACE۲ موجود می تواند ویروس های SARS-CoV-۲ را خنثی کند. بگفته پژوهشگران آدامس مذکور تا حد زیادی از ورود ذرات ویروسی به سلول ها جلوگیری می کند و نتایج نشان داد که سطوح RNA ویروسی در بزاق فرد تقریباً غیرقابل تشخیص است. این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است و اگر آزمایش های بالینی نشان دهد آدامین ایمن و تأثیرگذار است، می توان آنرا برای بیمارانی تجویز کرد که وضعیت ابتلای آنها به عفونت معلوم نیست. یا حتی افراد هنگام مراجعه به دندانپزشکی می توانند از آن استفاده کنند تا بدین سان احتمالاً انتقال ویروس به پزشک کم شود.

1400/09/17
10:04:04
5.0 / 5
512
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک