URLسورنا ستاری:

برخی موانع رسوخ فناوری عامدانه است

برخی موانع رسوخ فناوری عامدانه است

به گزارش کوتاه کننده لینک معاون علمی و فناوری با اعلان اینکه خیلی از موانع رسوخ فناوری، عامدانه و هوشمندانه است، اظهار داشت: فناوری هوش مصنوعی می تواند نقشی کلیدی در زندگی مردم داشته باشد، اما عمدتاً از آن استقبال نمی گردد.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، سورنا ستاری در مراسم رونمایی از ایکس ری کامیونی ایران ساخت اظهار داشت: نمونه این محصول دانش بنیان ۵ میلیون دلار قیمت دارد و با وجود تحریم ها، واردات آن عملاً ممکن نبود.
معاون علمی و فناوری با اشاره به توسعه فناوری اشعه ایکس در سایر حوزه ها خصوصاً سلامت اظهار داشت: سرریز فناوری این شرکت های دانش بنیان، به توسعه فناوری های دیگری همچون دستگاه های اسکن و همین طور توسعه فناوری پهپادها در گمرک انجامید.
تولید سی تی اسکن پزشکی ایران ساخت تا اختتام سال
ستاری، از تولید تجهیزات سی تی اسکن ایران ساخت با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تا آخر سال جاری آگاهی داد و اضافه کرد: سی تی اسکن پزشکی ایران ساخت نیز با حمایت معاونت علمی و فناوری توسعه می یابد. فناوری های این حوزه بسیار گسترده است.
معاون علمی و فناوری از ضرورت رسوخ فناوری هوش مصنوعی به بخش های مختلف همچون گمرک گفت و بیان کرد: فناوری هوش مصنوعی در کشور با شتاب بسیاری توسعه یافته اما در حین حال، مورد استفاده کمتری قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: این در حالیست که هزاران نیروی انسانی توانمند از بامداد که از خواب بر می خیزند میلیاردها سطر کد هوش مصنوعی می نویسند که می تواند تا حد زیادی به بهبود زندگی مردم کمک نماید. نمونه کارکرد این فناوری، در نرم افزارهای گمرکی است و می تواند هر وضعیت غیر عادی را بطور دقیق تشخیص دهد.
ستاری با تاکید بر حمایت تمامی سازمان ها و نهادهای متقاضی این فناوری ها اظهار داشت: از شرکتها و سازمان ها دعوت می کنم که از دستاوردهای دانش بنیان ها در زمینه هوش مصنوعی استفاده کنند چونکه توسعه این فناوری و رسوخ آن در زندگی مردم مستقیماً به تقاضای مشتری بستگی دارد.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه فناوری هوش مصنوعی می تواند نقشی کلیدی در بهبود زندگی مردم داشته باشد اما عمدتا به سبب واسطه گری و عدم شناخت از آن استقبال نمی گردد افزود: تأسف می خورم اگرچه در بسیاری موارد مصوبات دولت بکارگیری دستاوردهای پژوهشگران وجود دارد اما استفاده نمی گردد. فناوری ها می تواند هزینه حمل بار را تا ۵۰ درصد کم کند اما وجود واسطه ها و دلالان مانعی برای این مساله هستند.
وی اضافه کرد: این یکی از چالش های جدی است که با عزم وزارتخانه ها خصوصاً وزارت اقتصاد و سایر نهادها در کوتاه زمان حل می شود.
ستاری اضافه کرد: خیلی از موانع رسوخ فناوری، عامدانه و هوشمندانه است؛ این امر با عزم جدی دستگاهها می تواند تحول پیدا کند و خیلی از هزینه ها را کم کند و شاهد تحولی در زمینه های مختلف همچون گمرک و حمل و نقل باشیم. در تحقق این عزم، حتی نیاز به سرمایه گذاری بخش دولتی نیست و بخش خصوصی در صورت وجود حمایت و میدان دهی لازم، آنرا تامین می کند.
معاون علمی و فناوری از انعقاد قرارداد استفاده از ایکس ری کانتنری و کامیونی ایران ساخت بدون هزینه دولت و با نقش آفرینی بخش خصوصی آگاهی داد و اظهار داشت: برمبنای مدلی نوآورانه، این بخش خصوصی است که در استقرار این تجهیزات نقش آفرینی می کند و سهم خودرا از پروسه اسکن کامیون ها برمی دارد. خوشبختانه گمرک توانسته تحولات فناورانه را با کمک شرکت های دانش بنیان حل کند و در این راستا گمرک، وزارت امور اقتصادی و دارایی و دکتر خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی همکاری بسیار ارزشمندی داشته اند که ادامه آن می تواند زمینه ساز تحولی در عرصه اقتصاد شود.


منبع:

1400/09/09
11:50:45
5.0 / 5
609
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک