URLدوربینی که درون همه چیز را می بیند!

دوربینی که درون همه چیز را می بیند!

کوتاه کننده لینک: یک دوربین جدید تقریباً درون هر چیزی همچون بافت و استخوان انسان را می تواند ببیند و پتانسیل تصویربرداری از اجسام متحرک سریع را نیز دارد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، وقتی از مردم پرسیده می شود که دوست دارند چه ابرقدرتی داشته باشند، بسیاری می گویند توانایی دیدن درون هر چیزی. حالا دوربینی تولید شده است که احیانا می تواند این هدیه را به مردم بدهد.
این دوربین جدید با وضوح بالا که توسط پژوهشگران مهندسی دانشگاه "نورث وسترن"(Northwestern) توسعه یافته است، می تواند گوشه ها و درون پوست و حتی استخوان های انسان را ببیند. همین طور پتانسیل تصویربرداری از اجسام متحرک سریع مانند اتومبیل های سریع یا حتی قلب درحال تپش را دارد.
این حوزه تحقیقاتی نسبتاً جدید، تصویربرداری "غیر خطی میدان دید"(NLoS) نامیده می شود و دارای وضوح بسیار بالایی است که حتی می تواند تصویر کوچکترین مویرگ ها را نیز در حین کار ضبط کند.
"فلوریان ویلومیتزر" نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: فناوری ما موج جدیدی از قابلیت های تصویربرداری را رقم خواهد زد.
وی اضافه کرد: نمونه های اولیه سنسور فعلی ما از نور مرئی یا فروسرخ استفاده می نمایند که بر پایه یک اصل جهانی است و می توان آنرا به طول موج های دیگر گسترش داد. بعنوان مثال، همین روش را می توان برای امواج رادیویی بمنظور اکتشافات فضایی یا تصویربرداری صوتی زیر آب به کار برد. همین طور می توان آنرا در خیلی از حوزه های دیگر به کار گرفت و ما هنوز در ابتدای راه هستیم.
این تکنولوژی جدید می تواند کاربردهای مختلفی همچون تصویربرداری پزشکی غیرتهاجمی، سیستم های ناوبری هشدار اولیه برای وسایل نقلیه و بازرسی صنعتی در فضاهای کاملاً محدود داشته باشد.
اما این دوربین چگونه کار می کند؟ این سنسور اساساً نور پراکنده ای را که از یک جسم می آید، رهگیری می کند تا اطلاعات ذاتی مربوط به زمان سفر آنرا بازسازی کند تا شیء اصلی را آشکار کند.
روش "NLoS" می تواند نور پراکنده شده از انعکاس تابش به یک جسم را بگیرد و آنرا به شکل یک تصویر منسجم بازسازی کند.
همین تکنیک را می توان برای اهداف متفاوتی مانند دیدن نقاط کور و تصویربرداری از داخل بدن انسان به کار برد و یک دوربین همه کاره قدرتمند ایجاد کرد.
منبع:

1400/08/30
11:48:26
5.0 / 5
543
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , سیستم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک