URLتوسط محققان كشور به نتیجه رسید؛

یون زدایی آبهای لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن

یون زدایی آبهای لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران کشور موفق شدند با الکترودهای نوین بر پایه گرافن، یون زدایی آبهای لب شور را باکیفیت بهتری انجام دهند.به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سارا مدنی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «الکترودهای نوین بر پایه گرافن جهت به کارگیری در فرآیند یون زدایی خازنی» اظهار داشت: هدف از اجرای این پروژه، بررسی و کاربرد اکسید گرافن سایز بزرگ برای ذخیره سازی انرژی و همینطور نمک زدایی از آبهای لب شور بوده است.
وی با اشاره به اینکه حیطه ذخیره سازی انرژی موضوعی است که در کشور ما مغفول مانده است، اظهار داشت: تحقیق در قسمت کاربرد ابرخازنی نتایج قابل توجهی را از خود نشان داد و چگالی ظرفیت بدست آمده از آن برای یک سیستم ابرخازنی دو الکترودی و تماما کربنی در قیاس با پژوهش های مشابه در کل دنیا عدد بسیار قابل توجه و منحصر به فردی بود.
وی با اشاره به اینکه در ابرخازن ساخته شده از هیچ افزودنی یا اتصال دهنده ای استفاده نشد، اظهار داشت: در دسترس بودن مواد مورد استفاده در الکترولیت این سیستم ها، از نقاط قوت این تحقیق است.
مدنی اضافه کرد: در قسمت یون زدایی از آب هم این ماده در تلفیق با موادی مانند نانولوله های کربنی و کربن فعال، نتایج قابل قبولی داد. این نتایح نشان داد که بکارگیری چنین روشی می تواند پتانسیل خوبی برای تجاری سازی این سیستم ها با استفاده از اکسید گرافن سایز بزرگ را فراهم آورد.
وی ضمن اشاره به مزیت های رقابتی طرح اظهار داشت: دوستدار محیط زیست، سهولت دسترسی به عمده ی مواد و امکانات در داخل کشور، اقتصادی و به صرفه بودن پروژه از مزیت های طرح به حساب می آید.
به گفته این محقق، یون زدایی خازنی در صورت تجاری سازی از آب های لب شور یا زیرزمینی یا در بازیافت آبهای کشاورزی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از سیستم های ابرخازنی هم بعنوان مثال می توان برای بازیابی انرژی برای وسایل نقلیه ی برقی و آسانسورها ( قطارها و ترن ها مترو... ) بهره برد.
به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از مهر، اساتید راهنمای این پروژه دکترکاووس فلامکی و دکترسید حامد ابوطالبی به ترتیب اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مرکز پژوهش های دانش های بنیادین بوده اند.


منبع:

1400/07/27
10:56:50
5.0 / 5
722
تگهای خبر: سیستم , صنعت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک