URLدر یك شركت دانش بنیان انجام شد؛

تامین نیاز صنعت نفت با تولید 8 محصول کاربردی توسط پژوهشگران کشور

تامین نیاز صنعت نفت با تولید 8 محصول کاربردی توسط پژوهشگران کشور

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران 8 محصول کاربردی در صنعت نفت را به تولید رساندند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، سهیل متینی تبار مدیرعامل شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اظهار داشت: در این شرکت هشت محصول کاربردی در صنعت نفت به تولید رسیده است.
وی درباب «سیستم ارتینک اتوماتیک بارگیری و تخلیه ضد انفجار» اظهار داشت: بهنگام حرکت کامیون ها و مخزن دارها، الکتریسیته ساکن در اطراف نفتکش ها به وجود می آید و با کمک این دستگاه، الکتریسیته ساکن به زمین تخلیه و از آتش سوزی در انبارهای نفت جلوگیری می شود.
متینی تبار درباب شیر کنترل برقی ضدانفجار اظهار داشت: شیر کنترل برقی ضدانفجار نمونه مهندسی معکوس شده از شیر برقی شرکت آمریکایی است که بومی سازی شده است. این دستگاه به کنترل جریان فرآورده های نفتی می پردازد و بر روی ست استاپ ولوها نصب می شود.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره سیستم فلومیتر جابه جایی مثبت اظهار داشت: این دستگاه بمنظور اندازه گیری جریان فرآورده های نفتی در خطوط لوله، پایانه های نفتی و انبارهای نفت استفاده می شود. نمونه خارجی این دستگاه از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می شد و بوسیله مهندسی معکوس و طراحی از پایه، توانستیم آنرا به تولید برسانیم.
وی درباب فلومیتر توربینی تولید شده در این شرکت اظهار داشت: این دستگاه نیز نوع دیگری از دستگاه های اندازه گیری است. بصورت پره توربینی و برای اندازه گیری فرآورده های نفتی که در خطوط لوله و پایانه ها با سرعت زیاد حرکت می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.
متینی تبار اضافه کرد: در دنیا و مطابق با استانداردهای بین المللی API اگر دقت دستگاه ۰.۱۵ درصد و یا تکرارپذیری ۰.۰۲ درصد باشد می توانیم آنرا در مبادی تحویل به مشتری استفاده نمائیم که به اصطلاح در پایانه های صادراتی نیز استفاده م یشود.
وی اظهار داشت: سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار از دیگر محصولات تولید شده در این شرکت است که بواسطه آن، حرکت دوّار میترهای جابه جایی مثبت را به پالس های الکتریکی تبدیل و سپس خروجی مربوطه را به فلوکامپیوتر یا شماره انداز دیجیتالی هدایت می کند.
این فعال دانش بنیان اضافه کرد: این پالسها در دو کانال A و B تولید و در فاز نود درجه کنترل می شود. این دستگاه در محیط های انفجاری و پرخطر قابل نصب است. ما موفق به گرفتن گواهینامه بین المللی برای این سیستم شده ایم.
وی با اشاره به اهمیت صحت سنجی از طراحی و تولید دستگاه مستر میتر جابه جایی مثبت یاد کرد و اضافه کرد: این دستگاه بمنظور کالیبره کردن انواع فلومیترها قابل استفاده می باشد. دقت این دستگاه باید بالاتر از سایر دستگاهها باشد. مستر میتر جابه جایی مثبت با دقت حدودا ۰.۱ درصد و تکرارپذیری ۰.۰۱ درصد بمنظور صحت سنجی انواع میترها مورد استفاده قرار می گیرد.
متینی تبار ضمن اشاره به شرکت آمریکایی که دستگاه قطعات یدکی را تولید می کند، گفت: ما بوسیله مهندسی معکوس توانستیم این دستگاه با تکنولوژی بالا را طراحی و تولید نماییم. نزدیک به سه سال بر روی این پروژه کار کردیم. باتوجه به تحریم های به وجود آمده و نداشتن واردات، قرارداد تولید این دستگاه با ما بسته شد و اکنون نیز این دستگاهها در صنعت استفاده میشود و ما توانستیم قطعات مربوط را جایگزین نمونه های اصلی نماییم.
متینی تبار درباب دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال محاسبات جبران سازی دما بر روی فراورده های نفتی تولید شده در این شرکت اظهار داشت: این دستگاه بمنظور اندازه گیری مقدار دقیق حجم فراورده مورد استفاده قرار می گیرد.
وی از مستر میتر بعنوان شاخص ترین محصول شرکت یاد کرد و اظهار داشت: این دستگاه تکنولوژی بالایی دارد و ترکیبی از سه دستگاه فلومیتر جابه جایی مثبت، فلوکامپیوتر و پالسر است و حدودا می توان گفت بصورت یک پکیج است و در صنعت مورد استفاد قرار می گیرد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان با تاکید بر این نکته که طراحی و تولید دستگاهها بر پایه ترکیبی از مهندسی معکوس و طراحی از پایه است، اضافه کرد: در فلومیتر توربینی، قطعه ای به نام پیکاپ پویل وجود داشت که قابل مهندسی معکوس نبود. در حقیقت بصورت یک پک ارائه شده بود و ما برای آنکه مقدار لیتراژ را از این دستگاه متوجه شویم از شیوه طراحی از پایه استفاده کردیم.
متینی تبار در توضیح معرفی مشتریان و مخاطبان شرکت اظهار داشت: در صنعت نفت، از موقعی که نفت استخراج می شود تا زمانیکه به انبارهای نفت میرسد باید مقدار اندازه گیری فرآورده را داشته باشیم. از انبارهای نفت تا شبکه توزیع مانند شرکت ملی پالایش و پخش نفت و شرکت پتروشیمی از مخاطبان ما محسوب می شوند. می توانیم بگوییم که تمام شرکت های تابعه نفت مشتری سازمان ما به حساب می آیند.
وی اظهار داشت: ما بوسیله شرکت های واسطه توانسته ایم به شرکت های نفتی حاشیه دریای خزر و حاشیه خلیج فارس یعنی به شرکت های همسایه هم صادرات داشته باشیم.


منبع:

1400/07/03
09:34:01
5.0 / 5
666
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان كوتاه كننده لینك
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک