URLتشخیص سرطان پروستات با کمک یک آزمایش خون!

تشخیص سرطان پروستات با کمک یک آزمایش خون!

پژوهشگران سوئدی در بررسی جدید خود دریافتند که شاید بتوان با کمک نوع جدیدی از یک آزمایش خون، سرطان پروستات را تشخیص داد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزمدیکال، پژوهشگران "موسسه کارولینسکا" (Karolinska Institutet) سوئد، بتازگی گزارشی ارایه داده بودند که نشان می داد شاید ام آرآی بتواند میزان تشخیص بیش از حد را کم کند و بررسی بهتر سرطان پروستات را بهبود ببخشد. این گروه پژوهشی حالا بررسی دیگری انجام داده اند که نشان میدهد با افزودن نوع جدیدی از یک آزمایش خون موسوم به آزمایش "استکهلم3" (Stockholm3) می توان تعداد آزمایش های ام آرآی مورد نیاز را تا یک سوم کم کرد.
"توبیاس نوردستروم" (Tobias Nordström)، استادیار بخش علوم بالینی موسسه کارولینسکا و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش های ما نشان می دهند که ابزار مورد نیاز جهت بررسی موثر و ایمن سرطان پروستات را در اختیار داریم. فوق العاده است که بعد از سال ها بحث و پژوهش بتوانیم دانش خودرا برای بهبود سلامت مردان به کار گیریم.
روش های فعلی بررسی که آزمایش های "پادگن ویژه پروستات" (PSA) همراه با بافت برداری سنتی را شامل می شوند، می توانند بافت برداری های غیر ضروری و تشخیص تومورهای کم خطر و جزئی یا تشخیص بیش از حد را به همراه داشته باشند.
یافته های این پژوهش نشان می دهند که شاید با بهره گیری از ام آرآی بجای بافت برداری سنتی، بتوان تشخیص بیش از حد را کم کرد. نتایج جدید پژوهش، حاکی از این هستند که آزمایش استکهلم۳ ابداع شده توسط پژوهشگران کارولینسکا می تواند یک مکمل مهم باشد. این آزمایش خون، از یک الگوریتم برای تحلیل تلفیقی از نشانگرهای پروتئین، نشانگرهای ژنتیکی و داده های بالینی استفاده می نماید.
"مارتین اکلوند" (مارتین اکلوند)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما در این پژوهش نشان داده ایم که آزمایش جدید می تواند همراه با ام آرآی به کار برود و تعداد آم آرآی های مورد نیاز را تا یک سوم کم کند. با این روش، تشخیصِ بیش از حد، تا ۶۹ درصد کاهش پیدا می کند و در عین حال، تعداد بافت برداری ها به نصف می رسد.
نوردستروم اظهار داشت: پیش تر به کار بردن آزمایش استکهلم۳ و ام آرآی بصورت جداگانه، مقرون به صرفه بود. ما حالا میزان مقرون به صرفه بودن این گزینه ها را در صورت ترکیب شدن آنها بررسی نموده ایم و به زودی نتایج هیجان انگیز آنرا گزارش خواهیم داد.
این پژوهش، در مجله "The Lancet Oncology" به چاپ رسید.1400/05/23
22:05:24
5.0 / 5
500
تگهای خبر: آزمایش , ابزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک