URLانجام عملیات اعجاب انگیز دیگر در مریخ

انجام عملیات اعجاب انگیز دیگر در مریخ

به گزارش کوتاه کننده لینک آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا به تازگی با انتشار تصویری از یازدهمین پرواز موفقیت آمیز ˮنبوغˮ در سیاره سرخ اطلاع داد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا، بالگرد مریخی "نبوغ" در این ماموریت جدید به مکان جدیدی پرواز کرده است. در این ماموریت "نبوغ" به مدت ۱۳۰.۹ ثانیه پرواز کرد و مسافتی حدود ۳۸۰ متر را قبل از فرود در نقطه ای که مقرر است در آینده هم مجموعه ای از پروازهای شناسایی را برای کمک به مریخ نورد "استقامت" در جستجوی حیات میکروبی باستانی در آنجا انجام دهد، طی کرد.
"نبوغ" ۵ اوت ساعت ۱۲: ۴۷ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۴۴۷ به وقت گرینویچ) روی زمین بود و سپس سه دقیقه بعد برای انجام پرواز از آن ناحیه بلند شد. این پرواز به شکلی طراحی شده بود که طی آن "نبوغ" به ارتفاع ۳۹ فوت (۱۲ متر) از سطح سیاره و سرعت ۱۱ مایل در ساعت (۱۸ کیلومتر در ساعت) برسد.
بالگرد مریخی "نبوغ" در دهمین پرواز خود منطقه ای به نام "Raid Ridges" در سیاره سرخ را مورد بررسی قرار داده بود. بالگرد "نبوغ" ناسا از سنگ های مریخی که دارای خطوط عجیب و غریب هستند، تصویری ثبت کرده بود. سنگ های دارای خطوط برجسته و برآمدگی های این ناحیه ممکنست در اثر باد و گرد و غبار یا احتمالاً آبی که زمانی در دهانه خشک شده جزرو جاری بود، به وجود آمده باشند.


آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا همین طور ساعاتی پیش با انتشار تصویر زیر در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: دانشمندان و مهندسان مریخ سال ها منتظر بازگشت نهایی نمونه های جمع آوری شده از مریخ به زمین بوده اند. فردا روزی است که آنها منتظرش بودند.
در ادامه نوشتند: دهه هاست که دانشمندان حوزه علوم سیاره ای برای بازگشت نمونه ها از سیاره دیگر تلاش نموده اند. کاری که در تاریخ پروازهای فضایی هیچ گاه انجام نشده است. حال با ارسال یک فرمان از آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا به مریخ نورد "استقامت" برای نخستین بار مقرر است یک فضاپیما در سیاره دیگر یک سنگ را که از نظر علمی انتخاب شده است، نمونه برداری کند که آنرا برای بازگشت احتمالی به زمین ذخیره خواهدنمود.


مریخ نورد "استقامت" ناسا تصویر سمت چپ را با بهره گیری از دوربین ناوبری (Navcam) و تصویر سمت راست را با بهره گیری از دوربین SHERLOC WATSON خود ثبت کرده است. هر دو تصویر در ۲ اوت سال ۲۰۲۱ گرفته شده اند.1400/05/16
12:12:33
5.0 / 5
591
تگهای خبر: آزمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک