URLجایگزین جدید و كارآمد باتری های لیتیوم یونی با ۹۰ درصد هزینه كمتر!

جایگزین جدید و كارآمد باتری های لیتیوم یونی با ۹۰ درصد هزینه كمتر!

هوا انرژی را با 10 درصد از هزینه باتری های لیتیوم یونی ذخیره می کنند و ˮجف بزوسˮ و ˮبیل گیتسˮ هم از یک پروژه آزمایشی جدید ذخیره سازی انبوه باتری های آهن و هوا پشتیبانی می کنند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، شرکت "فرم انرژی" واقع در بوستون درحال ساخت یک سیستم آزمایشی بزرگ ذخیره انرژی با باتری های هوا-آهن است که امیدوار است منجر به کلاس جدیدی از سیستم های ذخیره انرژی چند روزه و مقرون به صرفه شود.
این پروژه آزمایشی در مقیاس تجاری با هدف امکان ذخیره سازی ارزان تر انرژی، امکان گذر آسان تر از سوخت های فسیلی به وجود آمده است.
باتری های آهن و هوای این شرکت با صرف یک دهم هزینه یک واحد ذخیره سازی باتری لیتیوم یونی تولید شده است و حداکثر ۱۰۰ ساعت انرژی ذخیره می کنند.
آنطور که شرکت "فرم انرژی" بیان می کند، انتقال به انرژی های تجدیدپذیر بدین مدلول است که شبکه الکتریکی حالا با یک چالش روبرو است و آن، نحوه مدیریت و ذخیره چند روزه انرژی های تجدید پذیر بدون از بین بردن قابلیت اطمینان یا مقرون به صرفه بودن آنست.
سیستم "فرم انرژی" برای ذخیره ارزان مقدار زیادی انرژی تجدیدپذیر که به وسیله منابع انرژی باد و خورشید بدست آمده، طراحی شده است. سپس برق تولید شده را فقط در صورت نیاز و در زمان هایی که این منابع انرژی به سبب شرایط آب و هوایی، انرژی کمتری تولید می کنند، آزاد می کند.
این شرکت بیش از ۳۰۰ میلیون دلار برای تجاری سازی سیستم باتری آهن و هوای خود جمع کرده است و سرمایه گذاران سرشناسی همچون "بیل گیتس" و "جف بزوس" از آن پشتیبانی کرده اند.
در سال ۲۰۱۷ شرکت "تسلا" بزرگترین سیستم باتری جهان را در استرالیای جنوبی ساخت. بااینکه امروزه این سیستم همچنان مورد استفاده قرار می گیرد و تا حد زیادی موفقیت آمیز تلقی می شود، اما باتری های لیتیوم-یون گران و مستعد فرسایش هستند، به این معنا که نیاز به گزینه های جایگزین وجود دارد.
باتری های هوا-آهن شرکت "فرم انرژی" ممکنست همان جایگزین مورد نظر باشند. این شرکت توضیح می دهد که آهن برای این سیستم ایده آل است، برای اینکه یکی از ایمن ترین، ارزان ترین و فراوان ترین مواد روی زمین است.
از آنجائیکه این سیستم با کمتر از یک دهم هزینه سیستم باتری های لیتیوم-یون تولید شده است، می تواند انرژی ذخیره شده شبکه را با قیمتی قابل رقابت با نیروگاه های رایج در اختیار شبکه قرار دهد.
باتری های هوا-آهن بوسیله "اکسیداسیون برگشت پذیر آهن" کار می کنند. آنها برای تخلیه و آزادسازی انرژی، پروسه زنگ زدگی را با قرار دادن هزاران گلوله آهن ریز در هوا شروع می کنند. وقتی سیستم با جریان الکتریکی شارژ می شود، اکسیژن موجود در زنگ زدگی از بین می رود و باردیگر به آهن فلزی تبدیل می شود.
بااینکه هنوز "فرم انرژی" عدد مشخصی را در ارتباط با کارایی سیستم خود فاش نکرده است، باتری های آن از یک آند آهنی غول پیکر استفاده می نمایند که بگفته این شرکت بزرگترین آند تولید شده تا حالا در دنیا است. اندازه این سلول ها تقریباً یک متر مربع است و در ماژول های باتری تقریباً به اندازه یک ماشین لباسشویی، بصورت غوطه ور در یک الکترولیت مایع قرار می گیرد.
گزارش شده است که این سیستم بین ۱ تا ۳ مگاوات برق مداوم در هر جریب(۰.۴ هکتار) تامین می کند.
"متیو جارامیلو" مدیرعامل و هم بنیان گذار "فرم انرژی" اظهار داشت: با استفاده از این فنآوری، ما بزرگترین مانع در مقابل کربن زدایی عمیق را برطرف می نماییم و انرژی تجدیدپذیر را در هر زمان و هر مکان مورد نیاز، حتی طی چند روز آب و هوای نامساعد یا قطع شبکه فراهم می نماییم.
منبع:

1400/05/07
11:26:15
5.0 / 5
553
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک