URLزندگی بر روی زمین مسطح چگونه خواهد بود؟

زندگی بر روی زمین مسطح چگونه خواهد بود؟

به گزارش کوتاه کننده لینک اگر زمین، این سیاره ی آبی رنگ کروی مسطح بود چه اتفاقی رخ می داد؟ زندگی بر روی زمین تخت چگونه خواهد بود؟


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، اگر زمین کروی نبود تفاوت های زیادی به وجود می آمد که در این جا به هشت مورد از آنها می پردازیم.
۱. خداحافظ جاذبه!
گرانش در کره ی زمین به صورت مساوی پخش می شود و فرقی نمی کند در کجای این سیاره قرار داشته باشید. برای داشتن زمینی مسطح باید جاذبه از بین برود. طبق محاسبات انجام شده توسط جیمز کلرک مکسول(James Clerk Maxwell)، ریاضی دان و فیزیک دان در دهه ۱۸۵۰، یک زمین تخت نمی تواند جاذبه داشته باشد.
با این وجود به قول جیمز دیویس(James Davis)، ژئوفیزیکدان از دانشگاه کلمبیا این احتمال هم وجود دارد که گرانش در یک زمین تخت وجود داشته باشد و در مرکز آن به بیشترین حد خود برسد و همه چیز را به سمت مرکز بکشاند.
۲. اتمسفر ناپدید می شود
بدون وجود جاذبه، زمین مسطح قادر به حفظ گازهای اطراف خود نیست. نیروی گرانش جو زمین را حفظ می نماید و بدون حضور این جو آسمان زمین دیگر آبی رنگ نخواهد بود و رنگ سیاه به خود می گیرد به نقل از لوئیس ویلا زون(Luis Villazon)، یک جانورشناس، نبود اتمسفر سبب به وجود آمدن خلا شده و گیاهان و حیوانات از بین خواهند رفت.
نبود اتمسفر سبب تبخیر آب ها می شود چونکه نقطه جوش آب با میزان فشار جو تنظیم می گردد و آب های سطح زمین هم در اثر سرما یخ می بندند با این وجود امکان زنده ماندن برخی ارگانیسم های آبی که بدون احتیاج به اکسیژن زندگی می کنند وجود دارد.
۳. باران فقط در مرکز صفحه ی زمین به صورت عمود می بارد
اگر جاذبه در مرکز زمین مسطح وجود داشته باشد که در این مورد قطب شمال خواهد بود باران هم در این منطقه که دارای جاذبه است به صورت عمودی خواهد بارید. باران در سایر مناطق به صورت مایل می بارد. آب دریاها و رودخانه ها هم به سمت مرکز زمین یعنی قطب شمال حرکت می کنند تا جایی که در لبه های زمین هیچ آبی باقی نمی ماند.
۴. همه ی ما در مسیریابی گرفتار مشکل می شویم
در صورتیکه زمین مسطح باشد هیچ ماهواره ای وجود نخواهد داشت چونکه چرخیدن در مدار یک صفحه ی مسطح دشوار است. به نقل از دیویس، ماهواره هایی وجود دارند که جامعه به آنها وابسته است و تصور زمین بدون وجود سامانه موقعیت یاب جهانی(GPS) دشوار است. ما از جی پی اس بر روی موبایل هایمان برای موقعیت یابی استفاده می نماییم. خدمات اضطراری هم از آن برای یافتن محل فرد صدمه دیده استفاده می نمایند. این سامانه می تواند سبب نجات جان افراد شود.
۵. برخی سفرها تا ابد طول می کشد
مسافت ها طولانی تر خواهد شد. طبق نظریه زمین مسطح، قطب شمال در مرکز زمین قرار خواهد گرفت و قطب جنوب دیواری از یخ دور زمین تشکیل خواهد داد که جلوی افتادن افراد از لبه ها را می گیرد اما اگر نتوانیم به دور سیاره پرواز نماییم و کره ی زمین را دور بزنیم باید تمام مسیر را مستقیم پرواز نماییم این مورد سبب افزایش مدت زمان سفرها می شود.
۶. دیگر شفق قطبی وجود نخواهد داشت
به نقل از ناسا، فلز مذاب اطراف هسته زمین سبب ایجاد جریان الکتریکی می شود و میدان مغناطیسی زمین را بوجود می آورد. اما اگر زمین مسطح باشد و هسته ی جامدی نداشته باشد دیگر میدان مغناطیسی تولید نمی گردد و بنابراین شفق های قطبی هم که ناشی از برخورد ذرات آبستن خورشید به اکسیژن و نیتروژن مغناطیس سپهر هستند تشکیل نخواهند شد. البته از بین رفتن شفق های قطبی آخرین موضوعی است که سبب نگرانی می شود چونکه با از بین رفتن میدان مغناطیسی زمین، سیاره ی ما دیگر از بادهای خورشیدی در امان نخواهد بود و به نقل از ناسا زمین با پرتوهای خورشیدی مضر بمباران می شود و تبدیل به سیاره ای بایر مانند مریخ می شود.
۷. آسمان همه جای زمین یک رنگ است
زمین مسطح دو نیمکره نخواهد داشت. ازاین رو شب و روز در همه جای این سیاره یکسان خواهد بود. همینطور آسمان شب برای همه ی افراد یکسان خواهد بود و ستاره های همه ی نقاط زمین ظاهری یکسان خواهند داشت.
با این وجود بر روی زمین مسطح ما قادر به رصد تنها بخشی از آسمان خواهیم بود و دیگر نمی توانیم از روی زمین آسمان را به صورت ۳۶۰ درجه رصد نماییم و رصد آسمان تنها وابسته به تلسکوپ های فضایی خواهد شد.
۸. هیچ طوفانی وجود نخواهد داشت
سالانه طوفان ها خسارات زیادی به افراد و ساختمان ها وارد می کنند. در سال ۲۰۱۷ طوفان هاروی به تنهایی خسارتی معادل ۱۲۵ میلیارد دلار به ایالات متحده آمریکا زد.
این طوفان های ویران کننده ناشی از اثر کوریولیس زمین هستند و در نیمکره ی شمالی به صورت ساعت گرد و در نیمکره ی جنوبی پادساعت گرد می چرخند. زمین مسطح اثر کوریولیس نخواهد داشت ازاین رو در آن طوفانی رخ نخواهد داد. اثر کوریولیس (Coriolis effect) یک شبه نیرو است که سبب انحراف اجسام درحال حرکت به بیرون از راستای خط راست، از دید یک ناظر درون یک دستگاه مرجع چرخان است. تأثیرات این نیرو را میتوان به وضوح در تعیین جهت جریانات جبهه های آب و هوایی سیارات دید.
با همه ی این توصیفات به نظر می آید زندگی بر روی یک سیاره ی تخت ناممکن باشد.1400/05/04
10:38:26
5.0 / 5
755
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک