URLمصرف آنتی بیوتیك در سنین پایین می تواند بر رشد مغز اثر بگذارد

مصرف آنتی بیوتیك در سنین پایین می تواند بر رشد مغز اثر بگذارد

تحقیقات آزمایشگاهی انتشار یافته در مجله ی ˮآی ساینسˮ(iScience) نشان داده است که پنی سیلین سبب تغییر در میکروبیوم ها و بیان ژن در بخش های اساسی مغز درحال رشد می شود. میکروبیوم ها باکتری های مفید بدن هستند و بیان ژن به سلول ها کمک می نماید تا به تغییرات محیطی پاسخ دهند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از فیوچریتی، یافته های این مطالعات نشان می دهد که کاهش استفاده از آنتی بیوتیک و استفاده از موارد جایگزین می تواند از بروز مشکل در رشد عصبی جلوگیری نماید.
پنی سیلین و سایر داروهای مرتبط، پرکاربردترین آنتی بیوتیک ها برای کودکان در سرتاسر جهان هستند. در ایالات متحده آمریکا به صورت متوسط کودکان تا پیش از دو سالگی سه بار آنتی بیوتیک دریافت می کنند.
"مارتین بلزر"(Martin Blaser)، نویسنده اصلی این مقاله و مدیر مرکز بیوتکنولوژی پیشرفته و پزشکی در دانشگاه راتگرز(Rutgers) می گوید: تحقیقات قبلی ما نشان داده است که قرار دادن حیوانات جوان در معرض آنتی بیوتیک بر سوخت وساز و ایمنی آنها اثر می گذارد. رشد مغز در سالهای آغازین زندگی سومین مبحث حائز اهمیت می باشد. این تحقیقات که در مراحل اولیه قرار دارد ارتباطی میان تغییر میکروبیوم ها و تغییر در مغز به دنبال مصرف آنتی بیوتیک نشان داده است.
محققان جنین های موش و موش های تازه متولد شده را در معرض مقادیر کمی از پنی سیلین قرار دادند و آنها را با گروه دیگر که در معرض دارو نبودند مقایسه کردند و تغییراتی در میکروبیوم های روده و بیان ژن در قشر پیشانی و آمیگدال مغز موش هایی که پنی سیلین دریافت کرده بودند، مشاهده نمودند. قشر پیشانی و آمیگدال مسئول حافظه و واکنش در مقابل ترس و اضطراب است.
بلزر می گوید: سالهای آغازین زندگی اهمیت زیادی در رشد عصبی دارند. در دهه های اخیر بروز مشکلات عصبی در کودکان مانند اوتیسم، نقص توجه، بیش فعالی و اختلالات یادگیری افزایش پیدا کرده است.
باآنکه افزایش آگاهی در مورد این موارد هم از عوامل موثر در رشد این آمار است اما اختلال در روند بیان ژن هم می تواند در بروز چنین مواردی نقش داشته باشد.
در آینده باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد تا مشخص شود آیا آنتی بیوتیک به صورت مستقیم بر روی رشد مغز اثر می گذارد یا مولکول های میکروبیوم که به مغز می روند در فعالیت ژن ها ایجاد اختلال می کنند و منجر به مشکلات شناختی می شوند.
منبع:

1400/04/28
08:38:55
5.0 / 5
722
تگهای خبر: آزمایش , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک