URLراهی نویدبخش برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیكی

آموزش ویروس ها برای نابودی باكتری ها!

آموزش ویروس ها برای نابودی باكتری ها!

کوتاه کننده لینک: پژوهشگران موفق به تولید ویروس های آموزش دیده برای از بین بردن عفونت های باکتریایی با در نظر گرفتن تکامل آنها شده اند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، باکتری ها توانایی ناخوشایندی در تکامل سریع دارند که به آنها اجازه می دهد تا در کوتاه مدت از آنتی بیوتیک ها فرار کنند. اما حالا دانشمندان در دانشگاه "کالیفرنیا سن دیه گو" با آموزش ویروس های از بین برنده باکتری ها با توانایی پیش بینی حرکت بعدی آنها، از تکامل مقابل آنها بهره برده اند.
وقتی موجودات در معرض شرایط استرس زا قرار می گیرند، تعدادی از آنها به لطف جهش های ژنتیکی تصادفی که صفات مفیدی را به آنها می دهد، بهتر از دیگران زنده می مانند. با گذشت زمان، این صفات در نهایت در میان جمعیتی از آنها توسعه پیدا می کند تا زمانی که به یک قاعده کلی تبدیل می شود. این همان تکامل است و معمولاً یک پروسه اعجاب انگیز برای کمک به زنده ماندن در وضعیت دشوار و تهدید کننده زندگی است. اما در بعضی موارد نیز تکامل به ضرر ما انسان ها تمام می شود.
باکتری ها یکی از تکامل پذیرترین موجودات طبیعت هستند که قادرند نه فقط ژن های مفید را به نسل بعدی منتقل کنند، بلکه در حقیقت آنها را بین نسل فعلی خود نیز مبادله می کنند. بدین سبب وقتی آنها با محیط سخت آنتی بیوتیکی روبرو می شوند، جای تعجب نیست که موفق می شوند از آن فرار کنند و سالم بمانند.
حالا همچنین که بهترین داروهای آنتی بیوتیکی ما درحال از دست دادن اثر خود هستند، باکتری ها آماده می شوند تا در آینده نزدیک به یکی از مهم ترین نگرانی های بهداشت و سلامت عمومی تبدیل شوند. بدین سبب دانشمندان بطور فزاینده ای به دنبال گزینه ای رفته اند که مدت ها نادیده گرفته شده است و آن، "درمان فاژی" است.
باکتریوفاژها یا به اختصار، "فاژها"، ویروسی هستند که بطور خاص طعمه باکتری ها می شوند و بااینکه آنها یکی از گزینه های اولیه در مطالعات در حوزه درمان عفونت های باکتریایی بودند، اما با ظهور آنتی بیوتیک ها خیلی زودی کنار گذاشته شدند. اما حالا که به نظر می آید مسیر آنتی بیوتیک ها به بن بست رسیده است، فاژها یک دفعه دیگر چاره ای امیدوارکننده به نظر می رسند.
پژوهشگران در این مطالعه جدید تصمیم گرفتند فاژها را بعنوان قاتلان بهتری برای باکتری ها آموزش دهند. فاژها در کنار باکتری های هدف خود به مدت ۲۸ روز رشد داده شدند، بدین سبب همزمان با باکتری ها تکامل یافتند و اساساً مسیرهای فرار تکاملی را که باکتری ها اهتمام در استفاده از آنها دارند، فرا گرفتند.
سپس این فاژهای آموزش دیده روی سایر جمعیت های باکتری آزمایش شدند و در از بین بردن اهداف خود خیلی خوب عمل کردند و باکتری ها را حدود ۱۰۰۰ برابر موثرتر از فاژهای آموزش ندیده سرکوب کردند. همین طور تأثیرات آنها بین سه تا هشت برابر بیشتر پایدار ماند.
"جاستین مایر" نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: فاژ آموزش دیده قبلاً روش هایی را که باکتری ها تلاش می کنند با آنها فرار کنند و طفره بروند، تجربه کرده است. ما از الگوریتم بهبود خود فاژ و تکامل با انتخاب طبیعی برای به دست آوردن پتانسیل درمانی و حل مشکل مقاومت باکتریایی استفاده می نماییم.
این مطالعه امید به درمان با فاژها برای درمان عفونت های باکتریایی را زنده می کند. شاید حتی لازم نباشد فاژها باکتری ها را از بین ببرند، بلکه مطالعات دیگر نشان داده اند که ممکنست بتوانند حواس باکتری ها را پرت کنند و سبب شوند آنتی بیوتیک ها باردیگر کارآمد شوند.
این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of علوم انتشار یافته است.
منبع:

1400/03/20
12:39:39
5.0 / 5
493
تگهای خبر: آزمایش , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک