URLانتشار تصویر هسته خشن راه شیری برای اولین بار

انتشار تصویر هسته خشن راه شیری برای اولین بار

به گزارش کوتاه کننده لینک ناسا تصویر جدیدی از ˮهسته خشنˮ کهکشان راه شیری منتشر نموده است که این تصویر پانوراما جزئیاتی از هسته اصلی راه شیری را که تابحال دیده نشده بود، نشان داده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، ناسا به انتشار تصاویر خیره کننده از پدیده های فضایی مشهور است و ما را نسبت به جهان هیجان انگیزی که در آن زندگی می نماییم بیشتر کنجکاو می کند. حالا به نظر می آید که این آژانس فضایی تصویر جدید دیگری در آستین دارد.
ناسا اخیرا تصویری از مرکز راه شیری منتشر نموده است که در آن میدان های گازی و مغناطیسی بسیار داغ وجود دارد. این تصویر با استفاده از رصدخانه اشعه ایکس "چاندرا" و رادیو تلسکوپ "میر کت"(MeerKAT) در آفریقای جنوبی تهیه شده است.
ناسا در توضیح این تصویر الهام بخش می نویسد: این تصویر پانورامای جدید از مرکز کهکشان راه شیری بر مبنای رصدهای قبلی "چاندرا" و تلسکوپ های دیگر تهیه شده است. در تصویری که در گرافیک اصلی ما نشان داده شده است، اشعه های ایکس از "چاندرا" به رنگ های نارنجی، سبز، آبی و بنفش است که انرژی های مختلف اشعه ایکس را نشان داده است و داده های رادیویی "میر کت" به رنگ یاسی و خاکستری نشان داده شده است.
"دنیل وانگ" از دانشگاه "ماساچوست" در آمهرست این تصویر را مطالعه کرده و فاش کرده است که خصوصیت های آن توسط نوارهای نازکی از میدان های مغناطیسی به هم متصل می شوند. ناسا حدس می زند که این نوارها امکان دارد هنگام تراز شدن میدان های مغناطیسی در جهت های مختلف، به هم برخورد کرده باشند و به دور هم پیچ خورده باشند و این گونه شکل گرفته باشند.
این فرایند زیبا، "اتصال مغناطیسی" نامیده می شود و یادآور پدیده ای است که ذرات انرژی زا را از خورشید دور می کند. همینطور منبع آب و هوای فضایی است که گاهی زمین را تحت تاثیر قرار می دهد.
این رشته ها همینطور دیدگاه های کلیدی به ستاره شناسان در مورد وضعیت هوا در فضای کهکشانی مانند انفجارهای ابرنواختر و ابرسیاه چاله کهکشان ما می دهند.


این تصویر جدید همینطور انبوهی از گاز داغ را نشان داده است که در وسعت حدود 700 سال نوری در بالا و پایین صفحه کهکشان گسترش یافته است. در واقع این تصویر از ترکیب کردن ۳۷۰ تصویر از کهکشان راه شیری در دو دهه اخیر به دست آمده است.
در مجموع، این تصویر نگاهی دقیق و هیجان انگیز از هسته کهکشان راه شیری به ما می دهد که قبلاً هیچگاه با این جزئیات مشاهده نشده بود.
گفتنی است که هسته مرکزی کهکشان راه شیری ۲۶ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.
باآنکه برای تجزیه و تحلیل آنچه در این تصویر وجود دارد، از متخصصان استفاده می شود، اما برای لذت بردن از زیبایی مطلق آن هیچ تخصصی لازم نیست.1400/03/11
11:18:15
5.0 / 5
586
تگهای خبر: متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک