URLاز سوی معاونت علمی؛

ایده های فناورانه حوزه آب های ژرف حمایت می شوند

ایده های فناورانه حوزه آب های ژرف حمایت می شوند

به گزارش کوتاه کننده لینک معاونت علمی و فناوری در جهت اجرای پروژه مطالعاتی اکتشافی منابع آب ژرف در استان سیستان و بلوچستان از پروژه های نوآورانه و فناورانه حمایت می کند.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، آب های ژرف تجدیدپذیر بعنوان یکی از منابع طبیعی زیرزمینی و یک سرمایه استراتژیک در دنیا شناخته می شود. با عنایت به خشکسالی های اخیر خصوصا در مناطق شرق و جنوب شرقی کشور، شناخت این منابع راهبردی بیس از پیش ضروری می باشد.
مطالعات اکتشافی انجام شده توسط شرکتهای دانش بنیان در سالهای اخیر در این خصوص موفقیت آمیز بوده و با تلاش و همت متخصصان ایرانی دست یابی به این منابع در اعماق زیاد امکان پذیر شده است. بر این اساس یکی از برنامه های اولویت دار در اجرای پروژه های در رابطه با شناسایی و اکتشاف آب های ژرفی، شناسایی و رفع چالش های مرتبط می باشد.
کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نظر دارد از ایده های فناورانه و نوآورانه برای حل چالش های موجود در مطالعات مرتبط حمایت کند.
این ایده ها می تواند در زمینه «مرروی بر مطالعات تعیین سن آب زیرزمینی در ایران و احصاء کمبودها و تعیین جهت گیری در مطالعات آینده»، «ارزیابی ستون چینه شناسی چاه های ژرفی سیستان و پیوستگی و قرابت آنها»، «ارائه مفهوم تجدیدپذیری منابع آب زیرزمینی در ایران با اندازه گیری سن برخی از آبخوان ها در شرق کشور»،
«سیال حفاری دوست دار محیط زیست پایه آبی» و «آبخوان های زمین شناسی شرق ایران و موقعیت و هندسه دگرشکلی بلوک هلمند-لوت» باشد.
همچنین موضوع هایی چون «آبخوان های سازندی، ماهیت، تعریف، اتواع، تاریخچه، علم و نقش آنها در گذشته، حال و آینده جهان و ایران»، «حکمرانی بهره برداری پایدار از آب خوان های سازندی»، «تهیه نقشه آب خوان ها پهنه بندی سن و خصوصیت های فیزیکوشیمیایی آنها»، «طراحی، ساخت و استانداردسازی تجهیزات سرچاهی مناسب برای چاه های آب ژرف»، «بومی سازی طراحی و ساخت پمپ های درون چاهی و ابزار برخط مدیریت پمپ در سطح با دبی تولید، درجه حرارت و فشار بالا» و «بایو هیدروژئوشیمی منابع آب ژرف» هم موضوعات منتخب دیگر در این فراخوان است.
ایده های نوآورانه حوزه «بومی سازی و بهینه سازی روش های پالایش آب های نامتعارف با استفاده از انرژی های تجدید پذیر»، «تولید نرم افزارهای بومی برای وارون سازی سه بعدی داده های الکترومغناطیس بخصوص روش های پرکاربرد» و «مقایسه استفاده از آب ژرف با انواع دیگر آب های نامتعارف برای اهداف کشاورزی از دیدگاه اقتصادی و زیست محیطی»، هم مورد حمایت قرار می گیرد.
از دیگر موضوعات این فراخوان میتوان به «تاثیر آبیاری با آب ژرف بر روی رشد و تولید متابولیت های ثانویه گیاهان دارویی منطقه سیستان»، «بررسی و امکان سنجی ۱۰ گونه ماهی زینتی با استفاده از آب ژرف»، «کارآیی آب چاه های ژرف سیستان در روش های کم آبیاری زیرسطحی بر عملکرد گل محمدی»، «جداسازی و شناسایی باکتری های گرمادوست سلولوایتیک و باکتری های نمک دوست تولید کننده آنریم آسپاراژیتاز از آب های ژرف سیستان»، «ردیابی مسیر جریان آب های ژرفی در منطقه سیستان» و «امکان سنجی بومی سازی طراحی و ساخت دستگاه MT» اشاره نمود.


منبع:

1400/03/03
21:17:26
5.0 / 5
566
تگهای خبر: ابزار , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک