URLشارژ وسایل الكترونیكی بوسیله ی امواج وای -فای!

شارژ وسایل الكترونیكی بوسیله ی امواج وای -فای!

محققان سال ها تلاش کردند تا انرژی امواج رادیویی را برای شارژ کردن دستگاههای کوچک از محیط جمع آوری کنند و امروزه منابع قوی تری از این سیگنال ها به نسبت شبکه های وای فای وجود دارد.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، محققان رویکرد جدیدی برای به دام انداختن این امواج بوجود آورده اند. یک تراشه ی جدید می تواند این فرکانس ها را به انرژی مورد نیاز یک ال ای دی(LED) کوچک و احیانا سایر وسایل الکترونیکی و حسگرها تبدیل کند.
طی سال ها ما شاهد تحقیقاتی در جهت یافتن راهی برای تبدیل امواج رادیویی مانند امواج وای فای(Wi-Fi) به انرژی بودیم. بعضی از این تحقیقات نتایج امیدوار کننده ای داشتند. هدف این است که این امواج بی سیم را که در حال هدر رفتن است به انرژی تبدیل نماییم اما تهیه میزان قابل توجهی انرژی از این امواج تابحال موضوعی چالش برانگیز بوده است.
این تکنولوژی جدید توسط دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه توهوکو ژاپن بوجود آمده است. آنها از دستگاهی به نام "spin-torque oscillators" استفاده کردند. این دستگاههای گونه هایی نسبتا جدید و کوچک با قابلیت تولید امواج میکروویو هستند اما تابحال تنها توانستند خروجی انرژی کمی داشته باشند.
دانشمندان امیدوارند با قرار دادن چند دستگاه از این دسته بر روی یک تراشه بتوانند خروجی آنرا بالا برند، اما آنها با مشکلاتی هم روبرو بوده اند، نویسندگان این مقاله ی طراحی جدیدی انجام داده اند و هشت مورد از این دستگاه ها را طوری در کنار هم قرار دادند که مشکل طراحی های قبلی را ندارد. این دستگاه قادر بود امواج رادیویی ۲.۴ گیگاهرتزی را که توسط سیگنال های وای -فای ایجاد می شود به جریان مستقیم برق تبدیل کند. این جریان از یک خازن گذشته و یک ال ای دی ۱.۶ ولتی را روشن می کند. شارژ شدن خازن برای مدت پنج ثانیه به روشن ماندن ال ای دی به مدت یک دقیقه کمک می نماید حتی زمانی که منبع انرژی قطع شود.
دکتر یانگ هیونسو(Yang Hyunsoo)، نویسنده ی این مقاله می گوید: امواج وای-فای ما را احاطه کرده اند و هنگامی که از آنها برای اتصال به شبکه ی اینترنت استفاده نمی نماییم هدر می روند. آخرین نتایج به دست آمده ی ما قدمی به سمت تبدیل امواج رادیویی به یک انرژی تجدیدپذیر و کاهش احتیاج به باتری است.
با این روش دستگاههای الکتریکی و حسگرها به صورت بی سیم با استفاده از امواج رادیویی شارژ می شوند.
محققان حالا می خواهند با افزایش تعداد دستگاههای "spin-torque oscillators" جمع آوری انرژی از محیط را بالا برند و راه هایی برای شارژ کردن دستگاه ها و سنسورهای الکترونیکی بیابند.
منبع:

1400/02/29
19:57:46
5.0 / 5
672
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک