URLدارویی كه مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك را از بین می برد

دارویی كه مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك را از بین می برد

محققان برای نخستین بار دارویی تولید کرده اند که می تواند با تحریک مولکول های سمی باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها، آنها را از بین ببرد.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از نیواطلس، باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها معروف به سوپرباگ ها باعث نگرانی جدی پزشکان شده اند؛ چونکه نابودی آنها با داروهای موجود غیر ممکن شده است. پیشبینی می شود در صورت عدم حل این مشکل تا سال ۲۰۵۰ شاهد مرگ روزانه ۱۰ میلیون نفر بنابراین باشیم.
پژوهشگران دانشگاه جرجیا برای حل این مشکل به استفاده از مولکول های سمی خود سوپرباگ ها متوسل شده اند و بدین منظور دارویی ویژه ابداع نموده اند. این مولکول ها که کاردیولیپین نام دارند در صورت نابودی و عدم تکثیر سبب از بین رفتن سوپرباگ های خطرناک و بیماری زایی مانند E. coli می شوند.
داروی ساخته شده برای نابودی کاردیولیپین کاری می کند که سم این مولکول از داخل سوپرباگ ها به سطح آنها منتقل نشود. در عوض این سطح در درون سوپرباگ پخش شده و خود آنرا از بین می برد.
در صورت مقاومت سوپرباگ ها هم غشای محافظ آنها در جریان این فرآیند تا حدی تضعیف می شود که با استفاده از آنتی بیوتیک های عادی قابل نابودی است.
انتظار می رود با تکمیل مطالعات در این حوزه امکان تولید انبوه داروی مذکور در آینده نه چندان دور فراهم گردد.


منبع:

1400/02/25
11:16:04
5.0 / 5
579
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک