URLاجرای ۵ برنامه ملی كشاورزی توسط ستاد زیست فناوری

اجرای ۵ برنامه ملی كشاورزی توسط ستاد زیست فناوری

ستاد توسعه زیست فناوری اعلام نمود با اجرای 5 برنامه ملی کشاورزی زیستی و قراردادی، 5 هزار میلیارد ریال ارزش افزوده به کشور تزریق می شود.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، جمعیت جهان هم اکنون ۷ میلیارد نفر است و پیش بینی می شود در سال ۲۰۵۰ به حدود ۱۱ میلیارد نفر برسد، در نتیجه لازم است غذای بیشتری تولید شود. بااینکه طبق نظر دانشمندان این افزایش در تولید به تنهایی نمی تواند با توسعه مناطق کشاورزی در جهان محقق شود، اما بطور عمده با افزایش تولید در مناطق حاصل خیز و استفاده از خاک های کم تر حاصل خیزتر، امکانپذیر است.
این عمل برای کشورهای در حال توسعه به مفهوم افزایش مصرف کود، افزایش تقاضا برای مصرف آب و بکارگیری آفت های شیمیایی است.
نتایج خیلی از تحقیقات حاکی از آنست که سامانه کشاورزی رایج با کاربرد بی رویه نهاده های شیمیایی، محیط زیست را تخریب کرده است و منابع طبیعی را از بین می برد. تا حالا برای حل مسائل کشاورزی رایج راه کارهای مختلفی ارائه شده است که یکی از این راه کارهای مؤثر، کشاورزی زیستی است. امروزه کشاورزی زیستی به سرعت در حال رشد است و خیلی از کشورها خصوصاً کشورهای اروپایی، توسعه کشاورزی زیستی را در برنامه اجرائی خود قرار داده اند. کشاورزی زیستی برای کاهش مصرف کودهای شیمیایی و جلوگیری از کاهش عملکرد محصول، راه حل استفاده از جایگزین های زیستی را مطرح می کند.
در واقع در کشاورزی زیستی جبران کمبود مواد غذایی خاک با بهره گیری از نسل سوم کودها یعنی کودهای زیستی صورت می گیرد. به همین دلیل و باتوجه به اهمیت این نوع از کشاورزی در زندگی مردم، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال اجرائی کردن ۵ برنامه ملی برای توسعه کشاورزی زیستی در کشور است.
اجرای مدیریت تغذیه تلفیقی
اجرای مدیریت تغذیه تلفیقی را باید یکی از برنامه های مدنظر در این مساله بدانیم که با همکاری شرکت های دانش بنیان در حال اجرا و یک برنامه ۵ ساله است. در این برنامه هدف استفاده از کود شیمیایی، آلی و زیستی به تناسب آنالیز خاک است و اجرای این طرح سبب کاهش ورود کودهای شیمیایی به اراضی کشاورزی در طول زمان خواهد بود.
اجرای کامل این برنامه طی ۵ سال می تواند برای ۲۰۰ نفر اشتغال بوجود آورد و تاب آوری ملی در کشور را ارتقا دهد.
پایلوت برنامه کشاورزی قراردادی
از دیگر برنامه های این طرح، اجرای طرح آزمایشی برنامه کشاورزی قراردادی برای محصولاتی مانند گندم، سیر، پیاز، گوجه فرنگی و دانه های روغنی است. این طرح ۵ ساله نیز مقرر است به اشتغالزایی برای ۲۰ نفر منجر شود.
اجرای مدیریت تلفیقی آفات
در سالهای اخیر شیوه جامع و نوینی برای کنترل آفات در حال توسعه یافتن است که بعنوان مدیریت تلفیقی آفات یا کنترل شناخته می شود. مدیریت تلفیقی آفات یک رهیافت بوم شناسی برای مدیریت آفات است که روش های زیستی، زراعی، فیزیکی و ادوات شیمیایی را به نحوی تلفیق و ترکیب می کند که هزینه اقتصادی، خطرات بهداشتی و زیست محیطی کمتری را به همراه داشته باشد.
این طرح نیز با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری شرکت های دانش بنیان در حال اجراست و برای یکصد نفر اشتغالزایی خواهدنمود.
کشت فرا سرزمینی ذرت
کشت فرا سرزمینی ذرت نیز در این طرح ملی مدنظر است. این کار نیز مقرر است طی ۵ سال منجر به اشتغال ۵۰۰ نفر در کشور شود.
کشت فراسرزمینی به مفهوم کاشت انواع محصول در سایر کشورها و واردات آن به ایران است. این نوع از کشت، زمینه رونق تولیدات کشاورزی و ایجاد امنیت غذایی برای یک کشور را فراهم می آورد. از ین جهت، کشورهایی که از محدودیت منابع داخلی (آب و زمین) رنج می برند، توسط این روش و با اجاره اراضی در سایر کشورها، مبادرت به تولید مایحتاج خود می کنند.
کشت فراسرزمینی غلات
آخرین برنامه در این طرح ملی ۵ ساله توسعه کشاورزی زیستی و قراردادی؛ استفاده از روش کشت فراسرزمینی غلات است. طرحی که در قالب ۵ پروژه ملی در حال اجراست و برای بیش از یک هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهدنمود.

1400/02/20
11:11:56
5.0 / 5
577
تگهای خبر: آزمایش , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک