URLكوسه ها از میدان مغناطیسی زمین بعنوان GPS استفاده می كنند!

كوسه ها از میدان مغناطیسی زمین بعنوان GPS استفاده می كنند!

به گزارش کوتاه کننده لینک پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی دریافته اند که کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین بعنوان GPS استفاده می نمایند و به مسیریابی در اقیانوس می پردازند.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، پژوهشگران "دانشگاه ایالتی فلوریدا" (FSU) در بررسی جدیدی دریافته اند که کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین برای مسیریابی در اقیانوس استفاده می نمایند.
این که کوسه ها چگونه سالانه هزاران مایل را طی می کنند تا به محل تولید مثل خود بازگردند، دانشمندان را گیج کرده و به انجام دادن آزمایش های دشواری واداشته است.
این پژوهش جدید نشان داده است که کوسه ها نسبت به تغییرات میدان مغناطیسی زمین حساس هستند و از آن بعنوان GPS استفاده می نمایند.
پژوهشگران می دانستند که لاک پشت های دریایی از میدان مغناطیسی زمین بعنوان یک ابزار مسیریابی استفاده می نمایند. حالا این احتمال مطرح گردیده است که کوسه ها هم همین کار را انجام می دهند.
اعضای این گروه پژوهشی، ۲۰ کوسه جوان از دسته معروف به "بیل کله" (Bonnethead) را در آزمایش خود به کار گرفتند. آنها در این آزمایش، سیگنال های مصنوعی را که از محل صید این کوسه ها دور بودند، به جای میدان مغناطیسی زمین به کار گرفتند.از آنجائیکه کوسه های بیل کله هر سال به مکان مشابهی مهاجرت می کنند، پژوهشگران توانستند پیشبینی کنند که کوسه ها در چه محلی شنا خواهند کرد.
پژوهشگران، این نظریه را مطرح نمودند که اگر کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین استفاده کنند، هنگام قرار گرفتن در نیمکره جنوبی، به سمت شمال شنا می کنند و بالعکس.
همینطور آنها پیشبینی کردند که اگر میدان مغناطیسی جعلی با میدان مغناطیسی طبیعی همسو باشد، هیچ ترجیحی در جهت گیری وجود نخواهد داشت. رفتار کوسه ها با پیشبینی ها همسو بود.
پروفسور "برایان کلر" (Bryan Keller)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: اگر بخواهم صادقانه بگویم، نتایج این پژوهش مرا شگفت زده کرد. دلیل پا بر جا ماندن این سوال به مدت ۵۰ سال، دشوار بودن بررسی کوسه ها است.
یافته های این پژوهش، احیانا می توانند به توضیح دادن در مورد رفتار سایر گونه های کوسه هم کمک کنند.
کلر افزود: در جهانی که مردم حدودا در همه جا از GPS استفاده می نمایند، این قابلیت کوسه ها واقعا قابل توجه است.
این پژوهش، در مجله "Current Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1400/02/18
23:10:29
5.0 / 5
626
تگهای خبر: آزمایش , ابزار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک