URLجو زمین چگونه به شكل امروزی درآمد؟

جو زمین چگونه به شكل امروزی درآمد؟

این پرسش که چگونه جو زمین به شکل امروزی و بسیار متفاوت از جو باقی سیارات منظومه ی شمسی شکل گرفته است همیشه یک راز بوده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از آلرت، سیاره ی ما زمانی توپی از گدازه داغ بود که قمر آن در پی برخوردی بزرگ در حدود ۴.۵ میلیارد سال پیش بوجود آمد. برخی معتقدند که وجود ترکیبات اولیه متفاوت در زمین که ناشی از برخورد سیاره ای از خارج از منظومه ی شمسی به آنست سبب شده که اتمسفر زمین شکل بگیرد و برخی دیگر باور دارند که جو زمین در اثر تکامل این سیاره به وجود آمده است.
اکنون دانشمندان با بررسی واکنش های شیمیایی درون سنگ ها و توپ های گدازه ای مشابه زمین در آزمایشگاه به کشف نحوه ی تشکیل اتمسفر زمین پرداخته اند.
سیاراتی که در همسایگی زمین قرار دارند دارای جو مملو از دی اکسید کربن و نیتروژن هستند و به رغم آن که سیارات همگی به شکل مشابهی تکامل یافته اند اما جو آنها با جو زمین که دارای نیتروژن-اکسیژن است بسیار متفاوت می باشد.
گروهی از پژوهشگران به سرپرستی پائولو سوسی(Paolo Sossi)، زمین شیمی دان از موسسه فناوری فدرال زوریخ(ETH Zürich) نمونه های کوچکی از زمین در حالت مذاب را از سنگ گوشته رایج زمین به نام پریدوتیت در آزمایشگاه ساختند. آنها این گوی های مذاب را درون انواع مختلفی از گازهای شیمیایی شناور کردند این گازها می توانستند روزی تشکیل دهنده ی جو زمین بوده باشند.
محققان این گوی ها را که درون گازهای متفاوت قرار داشتند تا دمای ۲۰۰۰ درجه ی سانتی گراد گرم کردند تا تبدیل به گدازه شوند و سپس آنها را به سرعت سرد کردند. گوی های شیشه ای به دست آمده اثراتی از جو را درون خود ثبت کردند.
آهن باتوجه به میزان برخورد با اکسیژن به گونه های متفاوتی به آن متصل می شود زمانی که اکسیژن کافی وجود نداشته باشد یک اتم آهن به یک اتم اکسیژن متصل می شود اما هنگامی که اکسیژن بیشتری وجود داشته باشد آهن و اکسیژن به نسبت ۲ به ۳ متصل می شوند.
سوسی و همکارانش این نتایج را با سنگ های واقعی مقایسه کردند و نتیجه گرفتند که سیاره ی ما در حالت مذاب دی اکسید کربن و نیتروژن اولیه را به وجود آورده است.
سوسی می گوید: در شرایطی که جو سیاره از مواد مذاب ایجاد شود، بعد از سرد شدن ۹۷ درصد دی اکسید کربن و ۳ درصد نیتروژن تشکیل می شود که می توان نمونه ی آنرا در مریخ و ناهید دید.
چنین شرایطی برای تشکیل آمینواسیدهای تشکیل دهنده ی حیات مناسب نمی باشد.
اما برخلاف سیارات همسایه، زمین مملو از آب بود. ناهید در ایام اولیه تکامل بیشتر آب خودرا از دست داد که علت آن نزدیک بودن به خورشید بود و آب های مریخ به سبب دور بودن از خورشید یخ زدند.
محققان در مقاله خود نوشتند: وجود آب در سطح زمین برای مدتی طولانی عامل اصلی تشکیل جو امروزی آن بوده است. آنها معتقدند اقیانوس های شور دی اکسیدکربن را از جو به درون سیاره کشیده اند و در نتیجه دی اکسید کربن درون گوشته و پوسته زمین قرار گرفته است. فاصله ی مناسب سیاره ما از خورشید این امکان را به آن داد تا آب های سطحی را به اندازه ی کافی برای تغییر کلی جو حفظ کند و این مساله آغازی برای تشکیل اکسیژن و حیات بود.1400/02/13
19:05:33
5.0 / 5
569
تگهای خبر: آزمایش , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک