URLدر ستاد زیست فناوری؛

4 طرح فناورانه برای تأمین گوشت و شیر اجرا می شود

4 طرح فناورانه برای تأمین گوشت و شیر اجرا می شود

ستاد توسعه زیست فناوری برنامه ای منسجم و زمان بندی شده برای ارتقای سفره و تغذیه ایرانی ها به واسطه محققان کشور را تعریف کرده است.به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال یافتن مسیری است تا تأمین گوشت قرمز مورد نیاز کشور را با کمک تکثیر و اصلاح نژادهای برتر دام های بومی کشور میسر کند. کاری که می تواند راهگشای مشکلات موجود بر سر راه تأمین این نیاز اساسی در کشور باشد. حرکت به سمت خودکفایی در تولید گوشت قرمز مورد نیاز کشور، گامی بسیار مهم در جهت تأمین امنیت غذایی کشور از یک سو و اصلاح الگوی تغذیه مردم از طرفی است.
تکثیر گاوهای نژاد برتر
ستاد توسعه زیست فناوری برای تأمین گوشت قرمز مورد نیاز کشور با کمک شرکتهای دانش بنیان، تکثیر گاوهای نژاد برتر را در دستور کار خود قرار داده است. کاری که مقرر است ۳۰۰ هزار تن گوشت برای سفره های ایرانی تأمین کند. این طرح ۴ ساله، حدود ۲ هزار میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور به ارمغان خواهد آورد و برای ۱۰۰ نفر اشتغالزایی می کند.
تولید نژادهای برتر شیری
تولید ۱۰۰ هزارتن شیر از نژادهای برتر شیری کشور برنامه دیگر این ستاد است که با کمک شرکتهای دانش بنیان و در طول ۳ سال اجرا می گردد. این کار برای کشور ارزش افزوده زیادی به همراه خواهد داشت و برآورد می شود که با اجرای کامل آن ۵۰۰ میلیون دلار پول به اقتصاد کشور تزریق شود.
تکثیر گوسفندهای نژاد برتر
یکی دیگر از این برنامه ها تأمین ۳۰۰ هزارتن گوشت است که برای تأمین امنیت غذایی مردم توسط ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تلاش شرکتهای دانش بنیان و دارای ظرفیت تولید در حال اجرا می باشد و مقرر شده طی ۵ سال به نتیجه برسد و عددی حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور رقم بزند.
تولید هورمون های تولید مثل دام
حمایت از تولید هورمون های تولید مثل دام هم مقرر است به کمک بیاید تا سفره های ایرانی را پربارتر و غنی تر کند. طرحی که در یک برنامه ۳ ساله اجرا می گردد و ۱۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور دارد و اجرای کامل آن برای ۵۰ نفر اشتغالزایی خواهد نمود.


منبع:

1400/01/20
12:20:13
5.0 / 5
562
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک