URLتاریخ دومین آزمایش موتور موشك SLS

تاریخ دومین آزمایش موتور موشك SLS

ناسا دومین آزمایش موتور موشک SLS را برای تاریخ 18 مارس برنامه ریزی نموده است.


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا، ناسا تاریخ 18ام مارس را برای دومین آزمایش آتش ثابت موشک ماه پیمای SLS در "مرکز فضایی استنیس"(Stennis) تعیین کرده است.
این موشک مقرر است برای پرتاب در مأموریت معروف به "آرتمیس-1"(Artemis-1) در بهار سال آینده به "مرکز فضایی کندی"(Kennedy) فرستاده شود.
مأموریت "آرتمیس-1" نخستین پرواز آزمایشی موشک SLS برای برنامه "آرتمیس" ناسا است که هدف آن بازگرداندن فضانوردان به ماه تا سال 2024 است. قرار بود این مأموریت در اواخر سال جاری به ماه پرتاب شود.
آزمایش نخست آتش ثابت این موشک در تاریخ 16 ژانویه انجام شد و ناسا طی آن چهار موتور اصلی معروف به "RS-25" مرحله اصلی SLS را برای نخستین بار با هم روشن کرد، اما آنها خیلی زودتر از موعد خاموش شدند و آزمایش ناکام ماند.
حالا هفته آینده مقرر است آزمایش دوم صورت گیرد، به امید آنکه با موفقیت به پایان برسد و ناسا را یک قدم به بازگشت به ماه نزدیک کند.
برنامه آرتمیس(Artemis) یک برنامه فضایی بین المللی با هدف فرستادن انسان ها همچون اولین زن به ماه است. مقصد نهایی این برنامه قطب جنوب ماه است. این پروژه به وسیله ناسا و شرکتهای خصوصی صنایع هوافضای آمریکایی با همکاری آژانس فضایی اروپا، آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن، آژانس فضایی کانادا، سازمان فضایی ایتالیا، آژانس فضایی استرالیا، سازمان فضایی بریتانیا، سازمان فضایی امارات متحده عربی، سازمان فضایی ملی اوکراین و آژانس فضایی برزیل در حال اجرا می باشد.
هدف نهایی این پروژه حضور دائم انسان ها روی ماه، ایجاد فضای مناسب برای فعالیت شرکتهای خصوصی روی کره ماه و در نهایت سفر به مریخ است. ناسا رهبری این پروژه را به عهده دارد، اما انتظار می رود که همکاری بین المللی در رسیدن به اهداف بلندمدت پروژه مؤثر باشد.
موشک SLS هم مخفف "سامانه پرتاب فضایی" است، یک پرتابگر فوق سنگین آمریکایی با قابلیت ساماندهی پرتاب های یکبار مصرف که از سال ۲۰۱۱ میلادی در دست توسعه و تکمیل است. این سامانه بزرگترین سامانه پرتاب فضایی ژرف کاوشگری ناسا است.
منبع:

1399/12/22
21:03:50
0.0 / 5
567
تگهای خبر: آزمایش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک