URLدانشمند ایرانی نخ های سلولزی با قابلیت تولید برق ساخت

دانشمند ایرانی نخ های سلولزی با قابلیت تولید برق ساخت

کوتاه کننده لینک دانشمند ایرانی نخ های سلولزی با قابلیت تولید برق ساخت


به گزارش کوتاه کننده لینک به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، به لطف پیشرفت در علم مواد و الکترونیک، در حال مشاهده این هستیم که چگونه امکان دارد روزی لباس های ما کاری بیشتر از گرم نگه داشتن ما داشته باشند. دانشمندان دانشگاه صنعتی "چالمرز" حالا با تولید یک نخ جدید ساخته شده از سلولز رسانا که می تواند در منسوجاتی تولید شود که برای اهداف مختلف برق تولید می کنند، نمونه جدید و قابل توجهی از آنچه در این عرصه امکان پذیر است را عرضه کرده اند.
"سوزان دارابی" دانشجوی دکترا در گروه شیمی و مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی "چالمرز" می گوید: ابزارهای الکترونیکی کوچک و مینیاتوری، پوشیدنی ها و گجت های الکترونیکی حالا در زندگی روزمره رایج شده اند، اما هم اکنون، آنها اغلب آغشته به مواد نادر یا در بعضی موارد حتی سمی هستند. آنها همینطور منجر به تجمع تدریجی کوه های بزرگ زباله های الکترونیکی می شوند. اما مواد مورد استفاده ما در ساخت این نخ رسانا از مواد آلی و تجدیدپذیر تشکیل شده است.
"دارابی" و تیمش قبلاً در ساخت الیاف رسانای الکتریکی ساخته شده از ابریشم به موفقیت رسیده بودند، اما حالا توجه خویش را به سلولز معطوف کرده اند که به قول آنها ظرفیت بالایی دارد.
این فناوری بر نخ های سلولزی گرفته شده از چوب بنا نهاده شده که با یک جوهر از جنس یک پلیمر زیست سازگار رسانای الکتریکی با نام "PEDOT: PSS" رنگ می شوند. این فرایند، نخ را به یک رسانا تبدیل می کند، تا آنجا که تیم تحقیق ادعا می کند که رکورد رسانایی یک سیم یا نخ سلولزی را شکسته است و می تواند با افزودن نانوسیم های نقره حتی بیشتر هم بشود.
این نخ سلولزی را میتوان با چرخ خیاطی خانگی به یک پارچه دوخت و منسوجات ترموالکتریک تولید کرد که وقتی در معرض حرارت قرار می گیرند، برق تولید کنند. این تیم ادعا می کند که این پارچه در دمای 37 درجه سانتی گراد (با فرض اینکه فرد در سرما ایستاده باشد)، می تواند حدود 0.2 میکرووات برق تولید نماید.


"سوزان دارابی" می گوید: این نخ سلولزی می تواند منجر به تولید پوشاکی با عملکردهای الکترونیکی، هوشمند و ساخته شده از مواد غیر سمی، تجدید پذیر و طبیعی شود.
این نوع لباس ها می توانند در طیف وسیعی از کاربردهای مفید استفاده شوند، اما دانشمندان پتانسیل ویژه ای را برای آن در مراقبت های پزشکی می بینند که در آنجا میتوان از آنها برای نظارت بر معیارهای مختلف سلامتی بهره برد.
استفاده از سلولز باید به قابلیت بازیافت محصول نهایی بیفزاید، باآنکه هم اکنون این نخ ها فقط می توانند پنج شستشو با ماشین لباسشویی را تحمل کنند، بدون اینکه هدایت الکتریکی آنها از بین برود.
"کریستین مولر" از محققان این مطالعه می گوید: سلولز ماده خارق العاده ای است که می تواند به صورت پایدار استخراج و بازیافت شود و در آینده شاهد استفاده بیشتر از آن خواهیم بود.
این تحقیق در مجله ASC Applied Materials & Interfaces انتشار یافته است.
منبع:

1399/12/22
14:14:43
0.0 / 5
755
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان gph در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
کوتاه کننده لینک

کوتاه کننده لینک